1 μm po raz pierwszy

Samsung 16 mp CMOS

Jak poinformowała firma Samsung, uruchomiona właśnie produkcję pierwszej w branży matrycy CMOS, w której pojedynczy piksel ma wielkość 1 μm. Matryca o rozdzielczości 16 megapikseli (MP) jest przeznaczona do zaawansowanych urządzeń mobilnych. W nowej matrycy obrazu S5K3P3 firma Samsung zastosowała opracowaną przez siebie technologię ISOCELL podnoszącą wydajność 1‑mikrometrowych pikseli. Najmniejszy na rynku rozmiar pikseli umożliwił zmniejszenie modułu matrycy, w tym jego wysokości, co stanowi idealne rozwiązanie dla producentów coraz cieńszych urządzeń mobilnych.

Samsung 16 mp CMOS

Jak przystało na firmę wyznaczającą trendy w segmencie matryc do urządzeń mobilnych mamy przyjemność jako pierwsi zaoferować najbardziej zaawansowaną matrycę zbudowaną z 1‑mikrometrowych pikseli. Pozwala ona spełnić wymagania stawiane smartfonom zarówno pod względem wysokiej rozdzielczości aparatu fotograficznego, jak i smukłości kształtu całego urządzenia – powiedział Kyushik Hong, Vice President and Head of S.LSI Marketing w Samsung Electronics. Począwszy od 16‑megapikselowej matrycy, Samsung planuje wprowadzanie kolejnych produktów, w których pojedynczy piksel będzie miał wielkość 1μm, by zapewnić sobie pozycję lidera rynku matryc przeznaczonych do urządzeń mobilnych wyróżniających się wysokimi parametrami mimo smukłej obudowy.

 

Dzięki zastosowaniu nowej matrycy obrazu, wysokość całego modułu udało się zmniejszyć o 20% w porównaniu do obecnych modułów wyposażonych w matrycę 16 Mpx z pikselami o wielkości 1,12 μm. Moduł z matrycą S5K3P3 ma wysokość niespełna 5 mm, co pozwala zaprojektować urządzenie mobilne z obiektywem minimalnie wystającym poza obudowę bez uszczerbku dla rozdzielczości.

Ponadto dzięki technologii ISOCELL firmy Samsung obraz uzyskany za pomocą matrycy S5K3P3 nie ustępuje jakością obrazowi zarejestrowanemu przez matrycę z pikselami o wielkości 1,12 μm. W technologii tej istotnie ograniczono zjawisko przenikania kolorów między sąsiednimi pikselami, które rozdzielono dodatkową, fizyczną barierą. Znacznie zwiększa to czułość świetlną i pozwala skutecznie kontrolować zbieranie fotonów, co przekłada się na wierniejsze odwzorowanie kolorów nawet przy słabym oświetleniu.


 

Related posts

Top
font