Technologie ochronne firmy Kaspersky Lab

cyberprzestepca

 Aby efektywnie walczyć ze współczesnymi cyberzagrożeniami, eksperci z Kaspersky Lab nieustannie tworzą nowe narzędzia i zaawansowane technologie. Niektóre z nich realizują ściśle określone zadania, a inne działają we wszystkich produktach firmy – niezależnie od platformy. Tylko w czwartym kwartale 2014 r. Kaspersky Lab opatentował ponad 20 takich technologii. Przedstawmy kilka z nich.

Kilka technologii, które uzyskały patent pod koniec 2014 r., w rzeczywistości od dłuższego czasu stanowi skuteczny element produktów firmy Kaspersky Lab. Przykładem jest mechanizm opracowany celu zwalczania blockerów – szkodliwych programów, które blokują dostęp do komputera i żądają wpłacenia okupu za przywrócenie normalnego funkcjonowania zainfekowanego sprzętu. Technologia ta działa w produktach Kaspersky Anti-Virus oraz Kaspersky Internet Security i umożliwia automatyczne wykrywanie sytuacji, w których szkodliwe oprogramowanie powstrzymuje użytkowników przed poprawną interakcją z interfejsem systemu operacyjnego. Dzięki temu produkt bezpieczeństwa może powstrzymać oprogramowanie ransomware i uratować dane użytkownika.

W omawianym okresie Kaspersky Lab otrzymał także patenty m.in. na następujące autorskie technologie:
Wykrywanie nieznanych szkodliwych programów z użyciem zewnętrznych nośników danych – metoda identyfikowania zagrożeń poprzez kontrolę danych przechowywanych na pendrive’ach i innych nośnikach zewnętrznych po podłączeniu ich do komputera. Naruszenie danych przechowywanych na nośniku może wskazywać na obecność nieznanego szkodliwego oprogramowania na komputerze PC.
• Zaawansowana kontrola aktualizacji – technologia pozwalająca na postawie wielu czynników ocenić stosowność instalowania każdej aktualizacji w celu uniknięcia problemów z kompatybilnością pomiędzy programami lub sterownikami od różnych twórców.
• Ochrona danych wprowadzanych do systemu – mechanizm zapobiegający kradzieży danych przesyłanych do aplikacji z urządzeń wejściowych, np. z klawiatury.
• Automatyzowanie procesu instalacji aplikacji – technologia opracowana w celu optymalizacji instalowania oprogramowania. Jest to swego rodzaju autopilot, który pozwala administratorom zaoszczędzić czas w trakcie aktualizacji i instalacji oprogramowania.
• Wykrywanie szkodliwego kodu w zaufanych procesach – technologia ułatwiająca zwalczanie exploitów, czyli szkodliwych programów, które wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i popularnych aplikacji.
• Wykrywanie szkodliwego oprogramowania poprzez tworzenie wyizolowanego środowiska – technologia pozwalająca na uruchamianie aplikacji obsługujących poufne dane w wirtualnym środowisku odizolowanym od systemu operacyjnego. Umożliwia to interakcję aplikacji z zasobami sieciowymi, pamięcią oraz różnymi urządzeniami zgodnie z ustanowionymi politykami bezpieczeństwa. Mechanizm ten jest wykorzystywany w celu ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem.

Kaspersky Lab nieustannie rozwija i uzyskuje patenty na nowe technologie zapewniające ochronę informacji. Pod koniec lutego 2015 r. Kaspersky Lab posiadał 274 patenty w Stanach Zjednoczonych, Europie, Chinach oraz Rosji. Na rozpatrzenie w różnych krajach oczekują kolejne 304 wnioski patentowe.
Źródło: Kaspersky Lab

Related posts

Top
font