Cichy serwer NAS

Firma QNAP zaprezentowała najnowszy model z rodziny cichych serwerów NAS – HS-251+. Jest to propozycja domowego magazynu danych i z tego względu system został wyposażony w szereg funkcji typowo „rozrywkowych” takich, jak na przykład wsparcie dla szerokiego spektrum aplikacji multimedialnych czy złącze HDMI pozwalające na podłączenie urządzenia bezpośrednio do telewizora, transkodowanie w trybie offline lub nawet w czasie rzeczywistym. Oczywiście ta ostatnia funkcja wymaga od serwera NAS sporej mocy obliczeniowej, dlatego model ten został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Celeron pracujący z częstotliwością 2.0 GHz oraz 2 GB pamięci DDR3L. Taka konfiguracja powinna zapewnić odpowiednią moc, by zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników domowych.

q1

Oczywiście konstruktorzy modelu QNAP HS-251+ nie zapomnieli o tak istotnej sprawie jak odpowiedni wygląd. W końcu czasy, kiedy domowy serwer był wstydliwie chowany przed wzrokiem dawno już minęły. Dlatego też kompaktowa obudowa mogąca pomieścić dwa dyski o pojemności do 8 TB została zaprojektowana nie tylko pod kątem użyteczności, ale również stylu. O pełnym sukcesie takiego podejścia świadczyć może prestiżowa nagroda iF Design Award 2014, jaką otrzymał poprzednik HS-251. Pomimo wielu różnic, oba modele łączy projekt obudowy, co daje nam gwarancję, że nowy serwer będzie stylowym dodatkiem do naszego domowego centrum rozrywki.

Bardzo ważną zaletą QNAP HS-251+, która doskonale wpasowuje się w schemat urządzenia stworzonego z myślą o rozrywce, jest brak aktywnego chłodzenia obudowy. Wszak nic tak nie psuje przyjemności z delektowania się filmem czy muzyką jak włączający się nagle wiatrak generujący niepotrzebny szum. Dlatego też, jako ukłon w stronę wszystkich wielbicieli bezszelestnej rozrywki, inżynierowie firmy QNAP zaprojektowali obudowę w taki sposób, by żadne dodatkowe chłodzenie nie było potrzebne, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się odtwarzanymi multimediami bez żadnej przeszkody.

q2

Najnowszy QNAP HS-251+ pracuje pod kontrolą docenionego przez wielu użytkowników systemu QTS 4.2, charakteryzującego się bardzo prostą konfiguracją, zarządzaniem oraz łatwością codziennego użytkowania. Mimo, że urządzenie to jest bardzo zaawansowane, graficzny interfejs dostępny z poziomu przeglądarki jest przyjazny nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Pozwala on na bezproblemową organizację i udostępnianie multimediów, backup plików oraz synchronizację z innymi urządzeniami domowymi, takimi jak telefony, komputery czy domowe centrum rozrywki. Co więcej, HS-251+ wspiera urządzenia obsługujące standardy Bluetooth, USB, HDMI, DLNA, Apple TV oraz Chromecast, dzięki czemu strumieniowe odtwarzanie zdjęć, muzyki czy filmów jest wyjątkowo wygodne, bez względu na rodzaj używanego urządzenia odbiorczego oraz na to, gdzie aktualnie się znajdujemy.

Urządzenie pozwala na obsługę do dwóch dysków o pojemności do 8 TB (oraz połączenie ich w RAID 0 bądź RAID 1 zapewniający ochronę danych przed utratą), co powinno zaspokoić potrzeby większości użytkowników domowych. Jeśli jednak nasze potrzeby okażą się większe, nie będziemy zmuszeni do wymiany posiadanego sprzętu na nowy. QNAP HS-251+ jest bowiem w pełni kompatybilny z obudowami rozszerzającymi takimi jak ośmiozatokowa obudowa UX-800P czy pięciozatokowa UX-500P. Pozwala to na rozszerzenie przestrzeni dyskowej do aż 80 TB, co jest pojemnością, która powinna wystarczyć na lata przechowywania naszej, nawet najbardziej rozbudowanej kolekcji multimediów.

– Jesteśmy bardzo dumni z naszej rodziny urządzeń cichych serwerów NAS, dlatego bardzo cieszymy się mogąc zaprezentować jej najnowszego członka, model wyposażony w czterordzeniowy procesor i posiadający wystarczającą moc by zapewnić prawidłowe działanie wszystkim aplikacjom multimedialnym. Jego olbrzymi potencjał z bezprzewodowym sterowaniem, pasywnym chłodzeniem oraz całym spektrum funkcji multimedialnych będzie bezkonkurencyjnym dodatkiem do każdego domowego centrum rozrywki. A jednocześnie stanie się też bezpiecznym centralnym systemem przechowywania plików – powiedział mówi Jason Hsu, Product Manager w firmie QNAP.

HS-251+670x350

Specyfikacja: HS-251+: Konstrukcja set-top, możliwość instalacji dwóch dysków 3,5” SATA HDD/SSD hot-swap, procesor Intel Celeron Quad-Core 2,0 GHz, 2 GB DDR3L RAM, dwa porty USB 3.0, dwa porty Gigabit LAN, wyjście HDMI.


red.

Related posts

Top
font