Dodajemy Wi-Fi do aparatu

Transcend Wi-Fi

Łączność bezprzewodowa Wi-Fi to technologia, która choć nie jest marketingowo zbyt efektowna i pozostaje nieco w cieniu rozmaitych, szeroko reklamowanych urządzeń, jak smartfony, tablety, aparaty, przeżywa bujny rozwój i rozpowszechnia się bardzo dynamicznie. Ale co zrobić, gdy dysponujemy urządzeniem, które z łączności Wi-Fi korzystać nie „potrafi”, jak choćby aparat fotograficzny? Można go oczywiście wymienić na nowszy model. Do innych urządzeń, jak komputery czy telewizory możemy dokupić specjalny adapter, ale do rozwiązań, które w przypadku aparatów czy kamer problem pomogą pokonać, przynajmniej w pewnym zakresie, należą karty pamięci pełniące jednocześnie funkcję modułu łączności Wi-Fi.

Transcend WIFi i Nikon

Nikon D5100 i karta SD Transcend Wi-Fi

Model takiej karty znajdziemy w ofercie firmy Transcend, a wybór kart pamięci znajdziemy tam całkiem spory. Postanowiliśmy sprawdzić, czy byłby przydatny jako rozszerzenie możliwości aparatu, który łączności Wi-Fi nie obsługuje. W tym przypadku była to lustrzanka Nikon D5100.

Karty Transcend WiFi

Transcend i CanonW pierwszej kolejności – jeśli decydujemy się na zakup takiej karty – należy sprawdzić, czy będzie ona współdziałała z konkretnym modelem aparatu, bowiem istotna jest pojemność akumulatora urządzenia ze względu na duże zapotrzebowanie karty Wi-Fi na energię. Kompatybilność urządzeń z poszczególnymi kartami pamięci sprawdzimy również na stronie producenta (http://pl.transcend-info.com/support/compatibility). Nikon dysponuje akumulatorem o pojemności 1030 mAh i znajduje się na liście, ale sprawdziliśmy także działanie karty w małym kompakcie Canona, którego bateria to tylko 680 mAh i który na liście urządzeń kompatybilnych się nie wyświetlał (być może dlatego, że model ten już fabrycznie dysponuje łącznością Wi-Fi, co jednak nie miało znaczenia dla tego testu). W każdym razie w obu aparatach karta funkcjonowała bez problemu. O tym, że jest prądożerna świadczy fakt intensywnego nagrzewania się jej oraz obudowy aparatu czy czytnika kart pamięci podczas jej funkcjonowania. No cóż, ta karta to w sumie niejako taki minikomputer, który trochę operacji musi wykonać – bo i proces zapisu, i katalogowania plików, tworzenia folderów, i łączności, i transferu. Oprogramowanie karty przechodzi oczywiście zmiany i przystępując do jej użytkowania okazało się, iż jest dostępna nowa wersja. Pobranie firmware`u i instalacja na nośniku przebiegła bezproblemowa. W obecnej wersji 2.3 dodano między innymi obsługę w przeglądarce poprzez wywołanie adresu http://wifisd/, choć jak widać w historii zmian w ciągu kilku lat obecności karty zmieniono i dodano całkiem sporo.

Sama karta z wyglądu nie różni się od innych kart SD. My używaliśmy wersji o pojemności 32 GB (choć dostępne jest tylko około 30 GB), o szybkości transmisji Class 10 (min. 10 MB/s). Maksymalna prędkość zapisu oraz transmisji – czytanie to 10 MB/s. Jakość transmisji zależy oczywiście od odległości skomunikowanych urządzeń. W trybie bezpośredniej transmisji z otwarciem pliku na urządzeniu mobilnym 6-megowe zdjęcie z aparatu po kilku sekundach wyświetlało się na ekranie smartfona. Transfer filmu o wielkości ok. 500 MB zajmował ok. 10 minut, 1,5-gigowy plik wędrował ok. 28 minut. I aparat, i smartfon znajdowały się raczej blisko (na jednym biurku). Wypada pochwalić dobrą jakość połączenia, gdyż nawet przy tak długotrwałej transmisji nie nastąpiło zerwanie połączenia. Wymaga to jednak pamiętania o tym, aby żadne z urządzeń nie przeszło w stan uśpienia czy oszczędzania energii. Chodzi głównie o odpowiednią zmianę ustawień aparatu, inaczej sieć utworzona przez włożoną do niego kartę wyłączy się.

Transcend WiFi

Niezależnie od tego, jakie urządzenie podłączaliśmy – komputer, tablet, smartfon – do sieci Wi-Fi utworzonej przez kartę Transcend, proces odbywał się bez kłopotów, siła sygnału była bardzo dobra. Karta obsługuje maksymalnie trzy urządzenia.

Konfiguracja łączności Wi-Fi opartej na karcie Transcend jest stosunkowa prosta. Karta włożona do aparatu i jego włączeniu tworzy własną sieć. Na urządzeniu mobilnym lub komputerze musimy ją wyszukać i aktywować połączenie. Nie było z tym żadnego problemu. Dane do logowania i hasło znajdziemy w instrukcji obsługi. Aby korzystać z karty musimy zainstalować na urządzeniu mobilnym odpowiednią aplikację, którą pobierzemy ze sklepu Google Play lub App Store. Ten etap również przebiegł bez przeszkód. Z kartą możemy się także połączyć z komputera z wykorzystaniem interfejsu przeglądarki internetowej. Po wpisaniu adresu http://wifisd/ uzyskujemy dostęp do katalogów i plików zgromadzonych na karcie i możemy je pobrać. Zatem taka możliwość jest, ale nie jest to specjalnie wygodny i szybki sposób. Znacznie bardziej użyteczna – i chyba takie zastosowanie miał na celu producent – jest komunikacja ze smartfonem czy tabletem.

Transcend WiFi

Transcend WiFi

Na komputerze uzyskujemy dostęp do zasobów karty poprzez interfejs przeglądarki

Co nam daje skomunikowanie karty Transcend Wi-Fi ze smartfonem czy tabletem? Jest to rozszerzenie możliwości aparatu, dzięki któremu wykonane zdjęcia możemy od razu oglądać na większym ekranie. Przesłanie ich na urządzenie mobilne stanowi też dodatkowe zabezpieczenie przed ich utratą. Po drugie mamy możliwość natychmiastowego przesłania zdjęć dalej – do znajomych, rodziny, na firmowy serwer czy portal społecznościowy.

Karty Transcend Wi-Fi

Tryb Shoot & View pozwala na natychmiastowy transfer wykonanego zdjęcia z aparatu na tablet czy smartfon. Tryb Local Storage to przegląd zasobów karty.

Dwa podstawowe tryby pracy to Local Storage i Shoot & View. Oba opierają się na bezpośredniej komunikacji karty z urządzeniem mobilnym. W pierwszym uzyskujemy dostęp do katalogów plików zgromadzonych karcie. Możemy je oczywiście swobodnie przeglądać i wybrane zdjęcia kopiować na smartfon czy tablet. W drugim trybie zdjęcie jest pobierane natychmiast po jego wykonaniu i wyświetlane na urządzeniu mobilnym, no i oczywiście możemy od razu wyekspediować je dalej, np. korzystając z poczty e-mail, jeśli nasz smartfon jest podłączony do lokalnej sieci Wi-Fi. Jest jeszcze jedna opcja – Internet Mode, z której możemy korzystać, jeśli nasz smartfon będzie skonfigurowany jako Hotsopt.

Karty Transcend Wi-Fi

Obsługa aplikacji Wi-Fi SD jest bardzo prosta, bo i opcji wiele nie ma. Katalogi ze zdjęciami i ich miniaturkami wygodnie możemy przeglądać, a wybrane pliki transferować. Podgląd zawiera także informacje o zdjęciu.

Podsumowując wypada stwierdzić, że karta Transcend Wi-Fi może stanowić dobre i tanie rozszerzenie możliwości aparatu. Kosztuje około 200 zł, ale po pierwsze mamy 32-gigabajtowy (w komplecie jest takze czytnik kart SD i mcro-SD), a więc bardzo pojemny nośnik, a po drugie zyskujemy dodatkową, bardzo pożądaną funkcję bez wymiany aparatu, dzięki której zdjęcia możemy transferować bez konieczności kablowego podłączenia aparatu do komputera czy używania czytnika kart. Instalacja i obsługa karty nie nastręczała kłopotów, trzeba tylko pamiętać o wyłączeniu wchodzenia aparatu w stan uśpienia lub przedłużeniu czasu po jakim to następuje. Karta obecna jest już na rynku od dłuższego czasu, ale dzięki nowym wersjom oprogramowania zyskała nowe funkcje i lepsze zabezpieczenie. Zasłużyła więc sobie na naszą rekomendację.

Grzegorz Mosieniak

Transcend SD WiFi Rekomendacja

***

***

Related posts

Top
font