Monitor LG 29UM65. Test

Monitor LG 29UM65

Więcej miejsca do pracy.

W poszukiwaniu odpowiedniego monitora sięgnęliśmy po ultrapanoramiczny model 29UM65 firmy LG. Już z nazwy dowiadujemy się, iż jego przekątna to 29 cali, ale ponieważ proporcje ekranu to 21:9 ekran jest zdecydowanie szerszy niż wyższy. I o to nam chodziło – o zwiększenie powierzchni roboczej w szerz – że tak powiem, gdyż przeznaczeniem monitora miała być praca biurowa, redakcyjna, obsługa Internetu, a w wolnych chwilach rozrywka. Kolejnym powodem wyboru tego monitora była akceptowalna cena oraz ciekawy sposób obsługi menu ekranowego. Zatem postawmy monitor LG 29UM65 na biurku i zobaczmy, jak się przy nim pracuje.

Monitor LG 29UM65

Monitor otrzymujemy w stosunkowo niedużym pudle w stanie rozłożonym. Zmontowania wymaga przede wszystkim podstawa, którą musimy przykręcić do ekranu. Trwa to kilka chwil. Monitor jest także przystosowany do montażu ściennego. Zaletą tego modelu jest to, że przesiadka z monitora o proporcjach 4:3 na przykład z 21-calowego nie stanowi przytłaczającego przemeblowania na naszym biurku. Mimo 29 cali przekątnej, czyli 73 centymetrów, konstrukcja jest lekka (ok. 6 kg), stopa nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a przed oczami nie wyrasta nam wielka płaszczyzna ekranu. To efekt panoramicznych proporcji, które przestrzeń roboczą, ewentualnie pole akcji komputerowych gier czy filmów w zasadzie tylko nam poszerzają.

Monitor LG 29UM65

Monitor LG 29UM65

Plastikowe elementy obudowy – ramka dookoła ekranu oraz stopa mają błyszczącą, czarną powierzchnię. Z tyłu stopy podtrzymującej monitor znajdziemy uchwyt do uporządkowania kabli połączeniowych. Monitor dysponuje wejściami HDMI, DVI-D, Display-Port, audio PC i wyjściem słuchawkowym.

Wśród dostępnych wejść warto zwrócić uwagę na brak gniazda VGA. Model ten, w odróżnieniu od LG 29UB65 nie ma możliwości obracania ekranu. Jedyna możliwość regulacji dotyczy pochylenia ekranu w zakresie 20° do tyłu i 5° do przodu.

Ekran AH-IPS z matową powierzchnią ma rozdzielczość 2560 x 1080 pikseli i oczywiście najlepiej jest pracować w tej właśnie natywnej rozdzielczości. Właściwie każda inna będzie powodowała już gorszą jakość wyświetlania lub zniekształcenie obrazu. Warto więc zarówno ten parametr, jak i rodzaj gniazd podłączeniowych mieć na uwadze i sprawdzić możliwości karty graficznej zainstalowanej w komputerze.

Monitor podłączony i właściwie możemy już pracować, ale do wykorzystania pełni możliwości urządzenia polecam zainstalowanie aplikacji LG MONITOR SOFTWARE. Dzięki niej będziemy mieli dostęp do funkcji 4-Screen Split, która pozwala dzielić ekran na 2 do 4 konfigurowalnych ekranów o wybranym przez nas rozmiarze i układzie – do wyboru mamy 8 różnych układów okien w różnych proporcjach. I niewątpliwie możemy dzięki temu naszą pracę uczynić wygodniejszą i zdecydowanie szybszą. Co więcej – dzięki funkcji Dual Link-up mamy możliwość wyświetlanie na jednym ekranie obrazów z 2 niezależnych źródeł, na przykład komputera i odtwarzacza Blu-ray.

Monitor LG 29UM65

Możliwość szybkiego podziału ekranu na kilka niezachodzących na siebie okien w wielu sytuacjach bardzo ułatwi i przyspiesza pracę

Na pochwałę zasługuje konfiguracja i sposób obsługi menu ekranowego. Przede wszystkim wygodną i rzadko spotykaną rzeczą jest dżojstik umieszczony pod dolną listwą na środku obudowy – supersprawa. Jak ładnie ujął to producent – stanowi on harmonijne połączenie precyzji sterowania z analogową czułością dotyku. Poruszanie się po menu jest wygodne, intuicyjny interfejs użytkownika został przejrzyście skonstruowany i szybko można wybierać pożądane ustawienia.

Monitor LG 29UM65

Dobrze zorganizowane menu i wygodny w użyciu dżojstik do sterownia

A mamy możliwość ustawienia bardzo wielu parametrów obrazów, nawet takich, jak temperatura barwowa czy wartości poszczególnych kolorów. Warto też wspomnieć o trybie Reader Mode, w którym zredukowana zostaje emisja światła niebieskiego, dzięki czemu obraz staje się cieplejszy, co zapewnia lepsze warunki do czytania i zmniejsza zmęczenie oczu.

LG 29UM65 07

Ogólnie trzeba przyznać, że oddanie kolorów jest całkiem dobre. Po kalibracji widać pewne zachwianie liniowości w okolicach punktu czerni i zwiększający się błąd odwzorowania najjaśniejszych kolorów. Maksymalna jasność ekranu podana przez producenta to 300 cd/m², w naszych testach uzyskaliśmy wartość nawet 314. Graczy oprócz krótkiego czasu reakcji – 5 ms zainteresuje pewnie również dobra wartość opóźnienia wyświetlania obrazu – input lag na poziomie 9,9 ms. W monitorze zastosowano także technologię Flicker Safe, która chroni oczy przed męczącym migotaniem i nadmiarem niebieskiego światła poprzez zaawansowane sterowania podświetleniem.

Monitor LG 29UM65

Przestrzeni roboczej pod dostatkiem

Podsumowując muszę stwierdzić, że przez kilka dni testu bardzo przyzwyczaiłem się do szerokiej powierzchni roboczej monitora niewymagającego dużego biurka, ani zadzierania głowy czy oczu do góry, jak miałoby to miejsce w przypadku ekranu o proporcjach 4:3. Wygoda obsługi i obecność dżojstika to kolejne atuty, które wraz z matrycą IPS całkiem nieźle wyświetlającą kolory pozwalają polecić ten monitor uwadze, zwłaszcza, że jego cena nie odstrasza – wynosi około 1250 zł.

Grzegorz Mosieniak

Related posts

Top
font