Malware na Androida wg G Data

Firma G DATA, producent systemów bezpieczeństwa IT opublikował Mobile Malware Report za IV kwartał 2015 rok, z którego wynika, iż zidentyfikowano 2,3 mln nowych próbek malware na system Android. W 2015 roku prawie 70 procent użytkowników przenośnych urządzeń w Polsce korzystało z systemu operacyjnego Android. Liczba złośliwego oprogramowania wzrosła niemal o 50% w porównaniu z rokiem 2014 (1,584,129).

GDATA MMWR Q4 15 New Android Malware

Eksperci z G DATA przewidują, że w 2016 roku nastąpi dalszy wzrost ataków skierowanych przeciwko użytkownikom smartfonów i tabletów. Wynika to z faktu, iż coraz więcej użytkowników posługuje się mobilnymi urządzeniami, będącymi alternatywą dla komputerów PC, podczas zakupów online czy realizacji usług bankowych.

Eksperci G DATA w czwartym kwartale 2015 roku wykryli 758,133 nowych ataków na system Android. Oznacza to blisko 32% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

Ogółem w 2015 ujawniono 2,333,777 nowych rodzajów ataków malware na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android. To negatywny rekord, nigdy wcześniej nie odnotowano tak dużej ilości zagrożeń.

Prognozy G DATA na 2016 rok
• Cyberprzestępcy postrzegają system operacyjny Android jako system, który pozwoli im osiągać wysokie zyski. Dlatego w najbliższym czasie będą zwiększać swoją aktywność w tym obszarze, kosztem działalności w segmencie komputerów PC. Eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach nastąpi znaczący wzrost ilości malwaru.
• Kolejny obszar zainteresowania cyberprzestępców to Internet Rzeczy – podrasowane samochody łączące się z Internetem, bransoletki fitness. Internet Rzeczy staje się coraz bardziej popularny, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i biznesowych. Przestępcy zwiększają swoją aktywność poszukując luk w systemach, pozwalających zainfekować urządzania. Większość z nich jest kontrolowanych przez aplikacje na Androida.


Pełna wersja G DATA Mobile Malware Report Q4 2015 dostępna na stronie: http://goo.gl/xsbLqM

Related posts

Top
font