Konkurs rozstrzygnięty.
Firma Canon Polska ogłosiła wyniki konkursu multimedialnego „To my tworzymy świat”. Rozpoczęty we wrześniu projekt, który zachęcał do przygotowania foto i videocastów odbywał się równolegle w grupie szkolnej oraz w ramach zgłoszeń indywidualnych.
Formy multimedialne – połączenie zdjęć i filmów – pomagają jeszcze lepiej ukazać temat, przekazać emocje. Mimo potencjału takiego przekazu jest to forma cały czas niedoceniana. W konkursie zachęcaliśmy młodych ludzi, aby pokazali nam co jest dla nich ważne, jak postrzegają otaczający ich świat, a także co sprawia im radość czy wzbudza niepokój. Zarówno poziom nadesłanych materiałów, jak i podjęte tematy udowodniły, że młodzież ma w sobie ogromną wrażliwość i chce mieć realny wpływ na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonuje – komentuje Justyna Bartman, Sustainability Manager, Canon Polska.
Canon zaprosił do projektu znanych i cenionych fotografów, filmowców i dziennikarzy: Marcina Jamkowskiego i Piotra Małeckiego, którzy przygotowali praktyczny poradnik wideo podpowiadający, jak stworzyć dobry foto/wideocast, a także zasiedli w jury.
– Podczas obrad, kiedy oglądaliśmy wszystkie zgłoszone materiały, doświadczyliśmy skrajnych emocji. Niektóre produkcje były niezwykle wzruszające, inne wywołały uśmiech na naszych twarzach. Zachwycająca była różnorodność w podejściu do czasem trudnych tematów, a także zastosowanie różnych konwencji. Niektóre materiały wyróżniały się wspaniałymi ujęciami, bardzo dobrze zrealizowanymi, inne zachwyciły nas ciekawą formą. Wybór nie był łatwy – podsumowuje Marcin Jamkowski.
Konkurs indywidualny
Konkurs indywidualny skierowany był do osób w wieku 18-26 lat, które nie zajmują się produkcją foto-wideo zawodowo.
Pierwszą nagrodę otrzymał film pt. „Powidok” Michała Rogali, który stanowi opowieść o pasji tworzenia, fotografowania i zmianach zachodzących w niewielkim mieście. W opinii jury „jest to piękny, dopracowany i interesujący materiał, który łączy różne formy wizualnej ekspresji. Jest wyjątkowy również ze względu na różnorodność zastosowanych technik”.
Drugą nagrodę jury przyznało produkcji Katarzyny Osiadło pt. „Mike”. Wybór ten argumentowano następująco: „Ciekawa opowieść dziennikarska. Barwny bohater, duża dynamika i świetna muzyka. Wszystko to tworzy spójną całość”.
W konkursie indywidulanym są także dwa wyróżnienia dla filmów „Non Omnis Moriar” Mateusza Wojtyńskiego za „ciekawą i budującą zainteresowanie konstrukcję” oraz „Passionate People” Kamila Soczewki „za pokazanie, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają pasje i zainteresowania”.
Konkurs dla grup szkolnych
W konkursie dla grup szkolnych jury przyznało trzy nagrody i aż cztery wyróżnienia.
Pierwszą nagrodę otrzymali uczniowie z XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie za film pt. „Wolontariusz – psi przyjaciel”. W opinii jury „jest to pięknie zrobiony film z pozytywnym przesłaniem. W tym materiale wszystko jest na wysokim poziomie – dobry temat, dobry montaż, świetna praca kamery”.
Drugą nagrodę otrzymała grupa z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach za materiał pt. „Żyj smacznie i zdrowo”. Jury doceniło m.in. „ogromną dynamikę i pozytywną energię. Widać dużą radość tworzenia i poczucie humoru. Ta atmosfera jest wręcz namacalna”.
Trzecia nagroda powędrowała do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie za film pt. „Wspólnota Betlejem”. „Ten film to kawał dobrego dziennikarstwa dokumentalnego” – podsumowało jury.
W konkursie dla grup szkolnych jury przyznało także cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej za produkcję „Nasz mały Świat”, w której pokazano radość, jaką daje fotografowanie; Zespół Szkół nr 10, Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy za materiał pt. „Codzienność”, który wykazał emocjonalną dojrzałość twórców; Centrum Edukacji SONARE Niepubliczna Placówka Oświatowo-Wychowawcza w Częstochowie za pomysłową i muzykalną produkcję pt. „VOLTA”; Katolickie Gimnazjum im. Bronisława Markiewicza w Markach za materiał pt. „Technologia odbiera nam młodość”, który w ciekawy sposób podejmuje temat uzależnienia od smartfonów.
Wszystkie wyróżnione produkcje można zobaczyć na stronie: www.canon.pl/tomytworzymyswiat.