1 NIKKOR 10-30 mm i 70-300 mm

    Firma Nikon ogłosiła premierę dwóch nowych obiektywów zmiennoogniskowych 1 NIKKOR formatu CX – superteleobiektywu 1 NIKKOR VR 70–300 mm f/4,5–5,6 oraz wszechstronnego modelu 1 NIKKOR VR 10–30 mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM, które współpracują z aparatami Nikon 1.

1030Kompaktowy obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30 mm f/3,5–5,6 PD-ZOOM to pierwszy model z serii 1 NIKKOR wyposażony w automatyczną, elektronicznie sterowaną osłonę oraz mechanizm chowania obiektywu – dzięki temu jest gotowy do pracy w chwili włączenia aparatu i samoczynnie chowa się po jego wyłączeniu, co zapewnia dużą wygodę obsługi. Zakres ogniskowych 10–30 mm to odpowiednik w formacie małoobrazkowym: 27–81 mm. Napęd elektryczny oraz pierścień zoomu umożliwiają szybką, płynną i intuicyjną zmianę ogniskowej. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas filmowania lub rejestrowania dynamicznych wydarzeń. Obiektyw został wyposażony w cztery soczewki asferyczne i jedną soczewkę ze szkła ED, które korygują niepożądane zjawisko aberracji oraz dystorsji, zapewniając wysoką jakość obrazu i znakomity kontrast.  

70300Z kolei obiektyw 1 NIKKOR VR 70–300 mm f/4,5–5,6 to wyjątkowo lekki i niewielki model, o zakresie ogniskowych odpowiadających wartościom 189–810 mm w formacie małoobrazkowym. Jest on pierwszym obiektywem z serii 1 NIKKOR wyposażonym w limiter zakresu ustawiania ostrości, dzięki któremu można szybciej ustawić ostrość przy fotografowaniu w określonym zakresie odległości. Silnik magnetoelektryczny zapewnia szybką i cichą pracę autofokusa, a pierścień ustawiania ostrości z trybem M/A (autofokus z możliwością ustawienia ręcznego) ułatwia komponowanie kadru, umożliwiając szybką i precyzyjną ręczną korektę ostrości podczas pracy w trybie autofokusa. W konstrukcji optycznej znajduje się jedna soczewka ze szkła Super ED (o superniskiej dyspersji), która redukuje aberrację chromatyczną, a powłoka nanokrystaliczna skutecznie ogranicza powstawanie refleksów i flary.

W obu nowych modelach zastosowano system redukcji drgań (VR) firmy Nikon.

Related posts

Top
font