Album Andrzeja Baturo

Andrzej Baturo

Do 6 czerwca trwa crowdfundingowa akcja zbierania funduszy na wydanie albumu pt. „Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią”. Akcji patronuje Galeria Bielska BWA. Album ten ukazuje 50-letni dorobek znanego i ważnego artysty fotografika, znanego niegdyś fotoreportera prasowego, mistrza fotografii socjologicznej. Związany z Bielskiem-Białą fotograf z okazji 50-lecia pracy twórczej prezentował w 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej swoje fotografie na retrospektywnej wystawie „Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią” (8 marca – 6 kwietnia 2014).

Andrzej Baturo

Okładka albumu, projekt Piotr Wisła

Niestety, bogata twórczość Andrzeja Batury nie została dotąd zebrana np.w postaci monografii. Jest szansa, by to nadrobić i wydać album prezentujący dorobek artystyczny Andrzeja Batury. Projekt 240-stronicowego albumu autorstwa Inez Baturo i Piotra Wisły jest już gotowy. Będą w nim reprodukowane fotografie i fotoreportaże artysty tworzone od lat 50. XX wieku po czasy współczesne, w tym najważniejsze fotoreportaże wyróżniane i nagradzane w konkursach fotografii prasowej w latach 70. i 80., m.in. „PRL”, „Jeszcze Polska”, „Pijana Polska”, „Polska gola”, „Zostać żołnierzem”, „Izba wytrzeźwień”, „Szkoła”, „Poród”. Album zawiera autorskie opisy zdjęć w językach polskim i angielskim oraz tekst krytyczny Andrzeja Zygmuntowicza, fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowcy fotografii.

Andrzej Baturo__

Wydanie albumu będzie możliwe dzięki trwającej akcji crowdfundingowej, czyli społecznościowemu finansowaniu. Rozpoczęta 6 maja 2015 roku zbiórka potrwa do 6 czerwca br. Potrzebnych jest 17 tys. zł

Inicjująca i organizująca akcję zbierania funduszy Fundacja Centrum Fotografii, wykorzystała w tym celu portal Wspieram Kulturę, znajdujący się w gronie instytucji upowszechniających w Polsce idee crowdfundingu. Patronat nad akcją objęły: Galeria Bielska BWA, Związek Polskich Artystów Fotografików, Ośrodek KARTA.

Do 6 czerwca br. wpłaty na wydanie tego długo oczekiwanego albumu
można dokonywać poprzez portal
www.wspieramkulture.pl,
pod linkiem:
http://wspieramkulture.pl/projekt/972-Andrzej-Baturo-50-lat-z-fotografia

Wsparciem tej inicjatywy może być wpłata nawet 5 złotych. W zależności od przekazanych kwot można otrzymać za nie fotograficzne prezenty. Będą to – w przypadku pomyślnego zakończenia – wydany album, ale również zestawy pocztówek z fotografiami Andrzeja Batury i jego fotografie kolekcjonerskie.

Andrzej Baturo

Andrzej Baturo, fot. Piotr Targosz

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autor wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na różnego rodzaju konferencjach fotograficznych i w panelach dyskusyjnych w kraju i zagranicą. Członek honorowy Business Centre Club.

W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury „Ikar”; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez); w 2009 roku otrzymał Brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”; w 2014 Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Jest także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz autorskich albumów fotograficznych: „Beskidy”, „Cieszyn” (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”. Album „Beskidy” otrzymał prestiżową nagrodę „Bursztynowa Księga” podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

 

Related posts

Top
font