Apple i jego zegarki przyspieszają

Apple watchOS2

Apple ConferenceFirma Apple ogłosiła wyniki finansowe za trzeci kwartał roku fiskalnego kończący się 27 czerwca. Przychody kwartalne odnotowano w wysokości 49,6 mld USD, a kwartalny zysk netto osiągnął wartość 10,7 miliarda USD, co w stosunku do wartości sprzed roku (odpowiednio: 37,4 mld USD i 7,7 mld USD) stanowi bardzo istotny wzrost, choć trzeba zauważyć, iż w stosunku do poprzedniego kwartału owe wartości w odniesieniu do różnych rynków wykazują spadek od kilku do kilkudziesięciu procent. Czy poprzedni kwartał był tak dobry, czy to już zapowiedź spadającej koniunktury, zwłaszcza że spadek w ilości sprzedanych sztuk urządzeń jest jeszcze bardziej wyraźny? Wzrost sprzedaży rok do roku widać wyraźnie w odniesieniu do iPhonów (ok. 35%), które wraz z iMacami stanowiły siłę napędową wzrostów, przy spadającym popycie na tablety (rzędu 18% rok do roku i 13% z kwartału na kwartał). Niewiele, ale jednak, wzrosła też marża z 39,4 do 39,7%, zysk na jedną akcję, a dywidenda wyniesie 52 centy. Międzynarodowa sprzedaż stanowiła 64% przychodów kwartału.

Zadowolenie z wyników osiągniętych w trzecim kwartale obrachunkowym wyraził Tim Cook, Apple CEO, doceniając 59-procentowy wzrost wartości sprzedaży  iPhone’ów (w stosunku do ubiegłego roku, 35% wzrost ilościowy) oraz dobry start Apple Watch. Ten ostatni gadżet zaliczany jest do zbiorczej grupy produktów Apple (m.in. Apple TV,  Apple Watch, Beats Electronics, iPod), która rok do roku wykazała 49-procentowy wzrost wartości sprzedaży, choć stanowi niewiele ponad 5% ogólnej wartości sprzedaży.

Przewidywania na czwarty kwartał są następujące: przychody między 49 a 51 mld USD, marża brutto między 38,5 a 39,5%, koszty operacyjne pomiędzy 5,85 a 5,95 mld USD.

Tymczasem udostępniono wersję systemu watchOS 2 beta 4 z dostępem do nowych możliwości zegarka, czujników zdrowotnych, co powinno skutkować zaoferowaniem użytkownikom nowych, atrakcyjnych funkcji, choćby poprzez wdrożenie nowych animowanych interfejsów API czy wykorzystanie nowych sposobów przesyłania danych między urządzeniami. Żeby tylko wystarczyło nam czasu na wykorzystanie tych wszystkich nowości.

WW

 

Related posts

Top
font