BenQ PD2500Q – wygodne projektowanie

BenQ_PD2500Q

Na przełomie września i października na polskim rynku pojawił się nowy, ciekawy monitor BenQ. Ciekawy ze względu oferowane i zachwalane przez producenta możliwości, ale i ze względu na cenę. BenQ PD2500Q zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem przyjrzeć mu się z bliska. A zatem trafił na moje biurko i przez kilka dni służył do pracy. A jak się przy nim pracowało?

Monitor BenQ PD2500Q

Monitor BenQ PD2500Q – elegancki, ale prosty design. Solidna obudowa i matowy ekran.

 

Monitor BenQ PD2500Q to 25-calowy model (16:9) oferujący rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli, 117 PPI) przy wielkości plamki 0,216 mm. Ta kombinacja wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy – po pierwsze –  nie chcemy lub nie mamy miejsca na większy, 27-calowy gabaryt, a po drugie oczekujemy wyraźnego, ostrego obrazu. A na takim monitorze mi zależało. Na bardzo dobrym oddaniu szczegółów, pozwalającym na precyzyjną edycję grafiki wektorowej, dobrą czytelność cienkich linii i niezajmowanie zbyt wiele miejsca na firmowym biurku.

 

 

Monitor jest przedstawiany przez producenta jako przeznaczony dla projektantów z różnych dziedzin, między innymi do zastosowań CAD/CAM. Przestrzeń robocza dzięki rozdzielczości QHD jest całkiem spora (77% więcej przestrzeni roboczej niż ekran Full HD), ale możemy ją rozszerzyć poprzez podłączenie drugiego mniejszego monitora albo – jeśli miejsce na to pozwala – drugiego, a nawet i trzeciego takiego samego modelu. Pozwala na to cienka, 8-mm ramka obudowy, dzięki czemu łączenia obrazów nie powinny zbytnio przeszkadzać. Gdy nasze prace wymagają z jakiegoś powodu prezentacji w pionie, monitor BenQ pozwala na to bez problemu. Bardzo płynne jest przesuwanie monitora w pionie oraz jego obracanie.

 

 

Pod względem ergonomii do monitora nie mam zarzutów. Począwszy od montażu, przez stabilność stojaka, płynność i zakres regulacji, na obsłudze menu ekranowego skończywszy. Jakość materiałów obudowy i podpory, solidność i stabilność konstrukcji oraz estetyka w mojej ocenie bardzo dobre. Bezpośrednie sterowanie ustawieniami monitora za pomocą menu, do którego dostęp mamy poprzez kilka przycisków umieszczonych po prawej stronie dolnej części obudowy ekranu jest wygodne i pewne. Czytelne menu pozwala szybko poruszać się pomiędzy kolejnymi funkcjami i parametrami. Co więcej, bardzo przydatna jest możliwość zdefiniowania trzech przycisków według własnego uznania. Jeśli pracujemy z różnymi materiałami graficznymi i w zmiennych warunkach otoczenia, taki sposób szybkiego przełączania się między trybami wyświetlania bardzo się przydaje. Fabrycznie zdefiniowane mamy między innymi tryby wyświetlania CAD/CAM, Darkroom i Animacja. Tryb CAD/CAM charakteryzuje np. wyższy kontrast kolorów, a przez to wyraźne wyświetlanie rysowanych linii. Tryb Ciemnia (Darkroom) tworzy optymalne warunki do pracy w słabym oświetleniu post-processingu. Tryb Animacja oferuje z kolei 10 poziomów jasności wyświetlacza, ułatwiając pracę ze szczegółami w ciemnych partiach obrazu.

 

 

Oprócz wspomnianego menu ekranowego do obsługi monitora możemy wykorzystać program Display Pilot, który pozwala i na ustawienie parametrów, i na wybór trybów, i na wstępną kalibrację wyświetlanego obrazu, a także na organizację podziału ekranu i wyświetlania aplikacji w oknach ustawionych według domyślnych schematów lub według naszych preferencji.

 

Obsługa za pomocą programu Display Pilot. Przejrzysty interface i dostęp do wszystkich parametrów wyświetlanego obrazu. Do tego organizacja układu wyświetlanych okien.

 

Zdefiniowanych trybów wyświetlania mamy kilka, ale oczywiście możemy także wprowadzić własne korekty odnośnie temperatury barwowej, współczynnika gamma, nasycenia itp. Tu warto zwrócić uwagę na podnoszony przez producenta atut, czyli certyfikat kalibracji kolorów. Każdy wyświetlacz PD2500Q o 8-bitowym przetwarzaniu koloru jest indywidualnie skalibrowany w fabryce, a dane kalibracyjne każdego wyświetlacza dołączane są do konkretnego egzemplarza. Monitor ma zapewniać do 100% zgodności z paletą sRGB i Rec. 709.

 

Oczywiście to nie załatwia sprawy i nie musi być dla wszystkich przekonujące, ale sam fakt, że producent tym problemem się zajmuje i zadaje sobie pewien trud, by monitor sprawdzić i skorygować, jest cenny. Wiadomo, że dokładna kalibracja uwzględnia także czas pracy wyświetlacza i miejsce pracy monitora, panujące tam oświetlenie i powinna być przeprowadzana co jakiś czas, ale trzeba gwoli ścisłości przyznać, że producent nie promuje tego modelu jako stricte fotograficznego, a właśnie do zastosowań projektowych. Tu bardziej liczy się precyzja, szczegółowość przy pracy z kreską, wygoda i elastyczność obsługi. Kolor ma często znaczenie drugorzędne, bo i tak korzystamy np. z wzorców przemysłowych RAL przy projektach technicznych lub drugiego wyświetlacza do kontroli efektów edycji wideo. Ja do odwzorowania kolorów nie miałem zarzutów. Monitor PD2500Q został też obdarzony certyfikatem Technicolor, bowiem przeznaczony jest też do zastosowań związanych z edycją wideo, do czego również bardzo przydatne jest połączenie np. dwóch egzemplarzy. Certyfikat koloru Technicolor spełnia standardy dla kolorów stosowanych powszechnie w przemyśle filmowym Hollywood i przemyśle rozrywkowym, a dzięki niemu monitory serii BenQ PD mają zapewniać spójne i precyzyjne kolory w aplikacjach filmowych, animacyjnych i rozrywkowych.

 

Podstawowa zaleta monitora to bardzo dobra jakość i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Praca z oryginałami kreskowymi jest przez to komfortowa, precyzyjna, szybka i wygodna.

 

Wspomnijmy jeszcze, że monitor oparty jest na matrycy IPS z kontrastem 1000:1 oraz jasnością 350 cd/m². Te parametry oraz możliwość swobodnej regulacji jasności, kontrastu czy predefiniowane tryby pozwalały mieć nadzieję, na to, że monitor sprawdzi się w różnych i nie zawsze idealnych warunkach oświetleniowych. I tak było w istocie. Tak się bowiem złożyło, że monitor został zainstalowany w stosunkowo jasnym pomieszczeniu, ale mimo to pracowało się na nim bardzo dobrze, na co pozytywnie wpływa także matowa, antyrefleksyjna powierzchnia ekranu. Jeśli ktoś miałby obiekcje co do zbyt drobnych tekstów wyświetlanych na paletach aplikacji czy ikon przy rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i przekątnej 25 cali, to nie ma się czego czego obawiać – czytelność jest całkiem wystarczająca, choć to oczywiście subiektywne odczucie. A jeśli chcemy dać odpocząć oczom i nie nadwyrężać ich i jednocześnie nie trudzić się z celowaniem w małe ikonki, zawsze można zastosować 125% powiększanie wyświetlanych tekstów.
Wypada jeszcze odnotować udogodnienia w zakresie ergonomii pracy. Monitor BenQ PD2500Q został w zaopatrzony w technologię eliminującą migotanie podświetlenia matrycy oraz tryb niskiego natężenia niebieskiego światła, które w sumie zmniejszają zmęczenie wzroku i podrażnienie oczu. Do tego dochodzi jeszcze technologia inteligentnej jasności, która dzięki czujnikom monitoruje ilość światła otoczenia i umożliwia automatyczne dopasowywanie do oświetlenia zewnętrznego. Oczywiście to rozwiązanie z jednej strony może niwelować wysiłek włożony w naszą kalibrację i ustawienia parametrów monitora oraz drażnić zmieniającym się poziomem jasności ekranu w czasie pracy, ale po pierwsze – chyba nie będziemy jednak pracować w miejscu, gdzie gwałtownie zmieniają się warunki świetlne (choć w biurach, ruchliwych miejscach open space’ów różnie to bywa), po drugie – czułość układu możemy dostosować, po trzecie – funkcję możemy w ogóle wyłączyć.

 

Czujniki i sterowanie jasnością wyświetlania. Można je regulować lub wyłączyć.

 

Monitor wyposażono w kilka złącz, które w zdecydowanej większości sytuacji powinny pozwolić na elastyczność podłączenia. Z tyłu monitora znajduje się bowiem port HDMI, dwa standardowe oraz jeden mini-DisplayPort, port słuchawkowy oraz hub USB 3.1 Gen 1.

 

 

Monitor BenQ PD2500Q reklamowany jako model dla projektantów może niewątpliwie w wielu sytuacjach spełnić znakomicie swoją rolę. Wymagający użytkownicy z pewnością nie zrezygnują z NEC-ów czy EIZO, ale jest to oczywiście wydatek kilkakrotnie większy. Tu otrzymujemy bardzo duże możliwości i wysoką jakość za przystępną cenę.  Na rynku znajdziemy jeszcze ze dwa-trzy podobne modele, ale BenQ z pewnością się wyróżnia i wart jest zainteresowania, i – według mnie – polecenia. Firma BenQ stara się niewątpliwie wprowadzać ciekawe, przystępne cenowo rozwiązania. Sugerowana cena detaliczna to 1490 zł i rzeczywiście mniej więcej za tyle można znaleźć w ofertach ten model.

Zatem podsumowując i odpowiadając na pytanie ze wstępu muszę stwierdzić, że z monitorem BenQ PD2500Q pracowało mi się bardzo dobrze, wydajnie i wygodnie, choć dla jeszcze większej wygody wsparłem się drugim mniejszym, pomocniczym monitorem. Przypadł mi do gustu na tyle, że pewnie na stałe zagości na firmowym biurku. Za jakość obrazu, oferowane możliwości przy tej cenie należy mu się nasza rekomendacja.


Grzegorz Mosieniak, OiD

Related posts

Top
font