Dla blisko połowy młodych Polaków (w wieku od 18 do 34 lat) spotkania rodzinne, organizowane w celu wykonania zdjęcia grupowego to podstawa tworzenia familijnej historii. Aby móc znaleźć się na pamiątkowej fotografii, poza więzami krwi, podstawą jest stały związek. Śluby stanowią temat prawie jednej trzeciej (32%) wszystkich wykonywanych portretów rodzinnych. Co czwarty z nas jest skłonny zaprosić partnera do familijnego zdjęcia pod warunkiem, że para jest ze sobą ponad rok lub mieszka ze sobą na stałe, a dla 17% niezbędne są zaręczyny – to wynik z badania przeprowadzonego przez firmę Nikon.
Fotografia rodzinna to dla młodych Polaków ważny element tworzenia i dokumentowania historii rodu – tak twierdzi 45% badanych w wieku od 18 do 34 lat. Jednocześnie prawie jedna trzecia (30%) przyznaje, że nie wykonuje takich zdjęć regularnie i chciałaby robić je częściej. Z badania firmy Nikon wynika, że najważniejszymi osobami na rodzinnych portretach są seniorzy rodu – tak uważa 44% ankietowanych. Wśród bohaterów familijnych fotografii pojawiają się również zwierzęta. Swojego pupila na zdjęciu umieszcza 8% badanych. Za wykonanie rodzinnego portretu odpowiedzialne jest najczęściej najmłodsze pokolenie (18-34 lata), które robi 38% fotografii tego typu. Poszukując inspiracji w wyborze właściwej pozy do zdjęcia, europejskie rodziny chętnie wzorują się na rodach królewskich.
Aby ułatwić wykonanie zdjęcia, które będzie można z dumą umieścić w rodzinnym albumie, firma Nikon we współpracy z Christianem Lambiotte – fotografem rodzin królewskich i uczestnikiem programu Nikon Pro – przygotowała kilku praktycznych wskazówek.
Najważniejsze porady Christiana Lambiotte dotyczące portretów rodzinnych
- Zdjęcie rodzinne należy zawsze ciasno kadrować i jeśli to możliwe wykonywać z góry.
- Fotografowane osoby powinny być ubrane swobodnie i wygodnie.
- Czasami dodanie do zdjęcia jakiegoś obiektu może zwiększyć jego głębię i uczynić je bardziej interesującym – na przykład jeśli wiemy, że w fotografowanym rodzie są zapaleni muzycy, można umieścić w kadrze fortepian.
- Nie należy się zbytnio przejmować tłem zdjęcia ani aranżacją sceny – najważniejsze są fotografowane osoby oraz wyraz ich twarzy.
- Zdjęcie należy wykonać jak najszybciej – nikt nie lubi czekać! Jeśli fotografowane osoby stracą cierpliwość, na zdjęciach będą wyglądały na spięte i skrępowane.
- Należy zawsze okazywać cierpliwość wobec fotografowanych osób i wyjaśnić im swój pomysł na zdjęcie – poczują się one wówczas swobodniej i pewniej.
- Tym, co zwykle odróżnia zdjęcia celebrytów od tradycyjnych fotografii rodzinnych, jest stosowanie retuszu. Nie można jednak przesadzać z edycją – zdjęcia mogą zostać uznane za sztuczne. Warto więc unikać retuszu, gdy nie jest on konieczny – rodzinne portrety powinny być naturalne.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję Atomik Research w kwietniu 2014 r.
Badanie objęło grupę 9000 dorosłych z całej Europy, w tym 1001 osób z Polski.