FUJIFILM X30 – kompakt klasy premium

Fujifilm X30

Na rynku pojawi się nowy aparat kompaktowy najwyższej klasy – FUJIFILM X30. Wyposażono go w  nowo opracowany wizjer działający w czasie rzeczywistym, 12-megapikselową matrycę 2/3 cala X-Trans CMOS II bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, procesor EXR II do przetwarzania obrazu oraz nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome oraz obiektyw 28-112 mm, f/2,0-2,8 z szybkim autofokusem ustawiającym ostrość w 0,06. Ponadto zastosowano w nim nowy pierścień sterowania z dodatkowymi pokrętłami i przyciskami funkcyjnymi dającymi użytkownikowi więcej kontroli. Odchylany, wyraźny 3-calowy wyświetlacz LCD klasy premium ma rozdzielczość 920 000 punktów. Aparat dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej.

Fujifilm X30

Wspomniany wizjer to największy i najszybszy wizjer w swojej klasie. Jego powiększenie wynosi 0,65x, a opóźnienie wyświetlacza zaledwie 0,005 s. Wyraźny podgląd na żywo w jakości HD uzyskano dzięki zastosowaniu nowego z organicznego panelu EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów i nowo opracowanego, specjalnego obiektywu. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Jednocześnie czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje w zalezności od ustawienia aparatu pion-poziom.

Fujifilm X30

Kolejne rozwiązanie – nowy pierścień sterowania umieszczony za regulacją ręcznego zoomu umożliwia błyskawiczną zmianę ustawień przysłony i czasu naświetlania w trakcie ustawiania kadru. Do przycisku umieszczonego przy pierścieniu sterowania z przodu aparatu można przypisać takie funkcje, jak czułość ISO, tryb symulacji filmu, balans bieli i tryb zdjęć seryjnych. Z kolei dwa pokrętła na górnej płytce aparatu i sześć przycisków funkcyjnych z tyłu korpusu także zapewniają szybszy dostęp do często używanych funkcji.
Górna i dolna część korpusu została wykonana z lekkiego, wytrzymałego stopu magnezu, a obiektyw jest wyposażony w metalowe pierścienie z aluminium.

Fujifilm X30

Obiektyw aparatu z 4-krotnym ręcznym zoomem optycznym składa się z 11 elementów szklanych w 9 grupach, w tym są trzy soczewki asferyczne i dwie soczewki ze szkła ED. W efekcie powstała wyjątkowo jasna konstrukcja z maksymalną przysłoną na poziomie f/2,0 w trybie szerokokątnym i f/2,8 w trybie tele. Autorska powłoka FUJINON HT-EBC, którą pokryto poszczególne elementy, skutecznie ogranicza występowanie tzw. duszków i efektu flary. Tryb supermakro pozwala fotografować już z odległości 1 cm. Obiektyw jest wyposażony w siedem listków przysłony, które pozwalają uzyskać piękny efekt bokeh.
Unikalny mechanizm stabilizacji obrazu zastosowany w modelu X30 przesuwa pięć soczewek w celu zniwelowania skutków poruszenia aparatem. Ponadto skutecznie zapobiega rozmyciu wywołanemu ruchem, winietowaniu i obniżeniu rozdzielczości obrazu, co zwykle występuje podczas wspomnianego niwelowania skutków poruszenia aparatem.

Producent zwraca także uwagę na akumulator NP-95, który oferuje pojemność o około 1,8 x większą niż w poprzednich modelach. W połączeniu z energooszczędną konstrukcją i zoptymalizowanym systemem oznacza to, że w pełni naładowany aparat X30 potrafi zrobić nawet 470 zdjęć. Dołączony kabel mikro USB pozwala natomiast ładować aparat bez potrzeby korzystania z ładowarki.

Related posts

Top
font