Kradzież doskonała?

Kaspersky Lab podsumował zaawansowane ataki APT w I kwartale 2017 r. Odnotowano gwałtowny wzrost wyrafinowania cyberataków wspieranych przez rządy, przy czym sprawcy skierowali swoją uwagę ku programom niszczącym dane (tzw. wipery) oraz przestępczości finansowej.

Ukraść pieniądze i zatrzeć wszystkie ślady: Kaspersky Lab podsumowuje zaawansowane ataki APT w pierwszym kwartale 2017 r.

Nowy raport kwartalny dotyczący trendów w zakresie ataków APT (ang. Advanced Persistent Threat) wskazuje istotne wydarzenia w rozwoju zaawansowanych ataków ukierunkowanych, jak również wyłaniające się trendy, którym firmy i inne organizacje powinny się niezwłocznie przyjrzeć. Treść raportu obejmującego I kwartał opiera się na obserwacjach ekspertów z Kaspersky Lab dotyczących aktywności cyberprzestępców stosujących ataki APT w badanym kwartale.

Najważniejsze wydarzenia w I kwartale 2017 roku

  • Wykorzystywanie programów niszczących dane przez cyberprzestępców stosujących zagrożenia ukierunkowane zarówno w celu cybersabotażu, jak i usuwania śladów operacji szpiegowskich. W nowej fali ataków Shamoon wykorzystano programy niszczące dane, które przeszły istotną ewolucję. Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo doprowadziło do wykrycia oprogramowania StoneDrill oraz zidentyfikowania podobieństw między nim a kodem szkodnika wykorzystywanego przez grupę NewsBeef (Charming Kitten). Ofiara programu StoneDrill została zlokalizowana w Europie.

  • Cyberprzestępcy stosujący ataki ukierunkowane rozszerzają swoją działalność o kradzież pieniędzy. Podczas długotrwałego śledzenia ugrupowania Lazarus zidentyfikowano podgrupę, określoną przez Kaspersky Lab jako BlueNoroff, która aktywnie atakowała instytucje finansowe w różnych regionach, łącznie z głośnym atakiem w Polsce. Uważa się, że BlueNoroff odpowiada za napad na Centralny Bank Bangladeszu, w ramach którego skradziono 81 mln dolarów.

  • W atakach przeprowadzanych zarówno przez ugrupowania stosujące zagrożenia ukierunkowane, jak i innych cyberprzestępców coraz częściej wykorzystuje się szkodliwe oprogramowanie, które rezyduje wyłącznie w pamięci i nie zapisuje żadnych plików, co pomaga uniknąć wykrycia i utrudnić dochodzenie kryminalistyczne. Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali przykłady takich programów w narzędziach wykorzystywanych w atakach Shamoon, w atakach na banki wschodnioeuropejskie oraz w arsenale wielu innych ugrupowań przestępczych stosujących zagrożenia APT.

Krajobraz zagrożeń APT podlega ciągłej ewolucji, a atakujący są coraz częściej dobrze przygotowani, szukając i wykorzystując nowe luki oraz możliwości. Dlatego tak istotne znaczenie mają dane analityczne dotyczące zagrożeń: pozwalają one organizacjom zrozumieć sytuację i wskazują działania, jakie powinny podjąć. Na przykład krajobraz zagrożeń w I kwartale wskazuje na potrzebę stosowania analizy kryminalistycznej pamięci i reagowania na incydenty w celu zwalczania ataków z udziałem szkodliwego oprogramowania bezplikowego, jak również potrzebę ochrony, która pozwala na wykrywanie anomalii w bieżącej aktywności sieci – powiedział Juan Andres Guerrero-Saade, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Globalny Zespół ds. Badań i Analiz działający w ramach Kaspersky Lab śledzi obecnie ponad sto ugrupowań cyberprzestępczych i wyrafinowanych szkodliwych operacji wymierzonych w organizacje komercyjne i rządowe w ponad 80 krajach. W pierwszym kwartale 2017 r. eksperci z firmy opracowali 33 prywatne raporty dla subskrybentów usług Kaspersky Intelligence Services, zawierające dane odnoszące się do oznak infekcji oraz reguły YARA, które pomagają w kryminalistyce i identyfikowaniu szkodliwego oprogramowania.

Więcej informacji na temat podsumowania ataków APT w I kwartale 2017 r. znajduje się na stronie https://kas.pr/7cyg.


Źródło: Kaspersky Lab

Related posts

Top
font