Kamera Sony HXR-NX100

Sony HXR-NX100

W październiku pojawi się na rynku nowy model kamery profesjonalnej: Sony HXR-NX100. Należy ona do linii produktów NXCAM i łączy zaawansowaną technologię z atrakcyjną ceną. Dzięki wysokiej jakości obrazu, łatwej obsłudze i dużemu wyborowi formatów nagrywania, kamera może być wykorzystywana w różnych zastosowaniach profesjonalnych, od obsługi imprez po filmy dokumentalne.

Sony HXR-NX100
Kamera HXR-NX100 jest wyposażona w 20-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1,0″ wykonany w technologii BSI. Ma on wielkość zbliżoną do klatki filmu Super 16 mm i cechuje się wysoką rozdzielczością, niskim poziomem szumu oraz znakomitą jakością obrazu nawet przy rejestracji w słabym oświetleniu. Zapewnia także pełniejszą kontrolę nad głębią ostrości, co bardzo przydaje się w różnorodnych współczesnych środowiskach pracy. Znakomita jakość obrazu to również zasługa niewymiennego obiektywu Sony z serii G, którego minimalna ogniskowa wynosi 29 mm. Dzięki technologii By Pixel Super Resolution 12-krotny zoom optyczny można zwiększyć do 24x, zachowując przy tym pełną rozdzielczość obrazu. Krotność zoomu można też w dowolnym momencie podwoić nawet do 48x, używając funkcji Digital Extender. Wszystkie te cechy, do których należy jeszcze dodać wbudowany, 4-stopniowy filtr ND, świadczą o dobrym przygotowaniu kamery HXR-NX100 do nagrywania materiału o wysokiej jakości w różnych warunkach.

Sony HXR-NX100
Ergonomicznie zaprojektowana obudowa pozwala komfortowo nagrywać różne ujęcia i łączy lekkość oraz łatwość użycia z jakością i niezawodnością. Na obiektywie znajdują się trzy niezależne pierścienie do ręcznego ustawiania ogniskowej, ostrości i przysłony. Użytkownik kamery ma także do dyspozycji rozbudowany zestaw gniazd i złączy, w tym HDMI, Multi/Micro USB, XLR, REMOTE, kompozytowe (BNC), jak również stopkę MI (Multi Interface). Ta ostatnia pozwala korzystać z różnych akcesoriów bez podłączania przewodów. Współpracuje między innymi z lampą wideo HVL-LBPC i systemem mikrofonów bezprzewodowych UWP-D.

Model HXR-NX100 zwiększa uniwersalność serii Sony NXCAM przy nagrywaniu, umożliwiając zapis obrazu o wysokiej jakości w różnych formatach: AVCHD, DV i XAVC S 50 Mb/s. Dodatkowe ułatwienie stanowi nagrywanie materiału na niedrogie i łatwo dostępne karty pamięci powszechnego użytku. Kamera HXR-NX100 jest wyposażona w dwa gniazda na karty pamięci i może nagrywać obraz na oba nośniki danych równocześnie albo pracować w trybie zapisu naprzemiennego, w którym nagrywanie automatycznie przełącza się na drugi nośnik po wykorzystaniu pojemności pierwszej z kart.

— Dzięki dużej matrycy CMOS Exmor R typu 1,0″ kamera HXR-NX100 cechuje się doskonałą rozdzielczością, zapewnia kontrolę nad głębią ostrości i znakomicie sprawuje się przy słabym oświetleniu — mówi Robbie Fleming, menedżer ds. marketingu produktu w Sony Professional Solutions Europe. — W rezultacie twórcy treści mogą nagrywać nią piękny obraz w każdych warunkach. Ergonomiczna konstrukcja gwarantuje wygodę użycia, a tryb zapisu XAVC S 50 Mb/s pozwala uzyskać wysoką jakość materiału w różnych zastosowaniach, od imprez i uroczystości po materiały wideo dla przedsiębiorstw. Profesjonaliści znajdą więc w modelu HXR-NX100 uniwersalną, prostą w obsłudze kamerę, która pozwala skoncentrować się na filmowaniu.

Sony HXR-NX100

HXR-NX100: najważniejsze cechy
   •  Znakomity obraz z przetwornika CMOS Exmor R typu 1,0″ i obiektywu Sony typu G. Duża czułość i znakomita rozdzielczość 20-megapikselowej matrycy obrazu oraz zaawansowany obiektyw Sony G zapewniają imponujące szczegóły, żywe kolory i szeroki zakres dynamiki nawet przy pracy w słabym oświetleniu (minimalne oświetlenie: 1,7 luksa; model NTSC: czas otwarcia migawki 1/30 s i automatyczna regulacja przysłony oraz wzmocnienia; model PAL: czas otwarcia migawki 1/25 s i automatyczna regulacja przysłony oraz wzmocnienia).
   • Maksymalny zoom 48x zapewniający elastyczność podczas zdjęć. Obiektyw o minimalnej ogniskowej 29 mm ma 12-krotny zoom optyczny, który dzięki technologii By Pixel Super Resolution można zwiększyć do 24x, zachowując przy tym pełną rozdzielczość obrazu. Krotność zoomu można też w dowolnym momencie podwoić nawet do 48x, używając funkcji Digital Extender.
   • Trzy niezależne pierścienie na obiektywie, wbudowany 4-stopniowy filtr ND i inne funkcje sprzętu profesjonalnego. Pierścienie na obiektywie umożliwiają intuicyjne ustawianie ogniskowej, ostrości i przysłony, a wbudowany czterostopniowy filtr ND ułatwia prawidłowe naświetlanie jasnych scen. Do pozostałych profesjonalnych cech i funkcji należą wizjer elektroniczny typu 0,24″ o rozdzielczości 1,55 mln punktów i 3,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,55 mln punktów do łatwego podglądu obrazu, jak również bogaty zestaw profesjonalnych gniazd: HDMI, Multi/Micro USB, XLR, REMOTE, kompozytowe (BNC) oraz stopka MI (Multi Interface) do współpracy z lampą wideo lub bezprzewodowym systemem audio.
   • Duży wybór formatów nagrywania. Kamera umożliwia zapis w formatach AVCHD i DV, powszechnie stosowanych w konwencjonalnych systemach organizacji pracy, oraz w nowym formacie XAVC S 50 Mb/s, który umożliwia uzyskanie wyższej jakości obrazu, zwłaszcza w zastosowaniach profesjonalnych.
   •  Dwa gniazda na nośniki danych zwiększające uniwersalność przy nagrywaniu. Dwa gniazda na karty pamięci dają różnorodne możliwości nagrywania, w tym wykonywania kopii zapasowych oraz nagrywania równoczesnego, naprzemiennego i niezależnego. Kamera współpracuje z nośnikami SDXC/SDHC i z kartami pamięci Memory Stick PRO Duo (Mark 2)/ Memory Stick PRO-HG Duo. W trybie „SIMUL” materiał jest nagrywany równolegle na dwóch kartach pamięci, a tryb „RELAY” umożliwia automatyczne przełączenie nagrywania na drugi nośnik po wykorzystaniu pojemności pierwszego. Użytkownik może ponadto używać przycisków na kamerze do niezależnego rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania na różne karty pamięci.

Related posts

Top
font