NEC Multisync PA322UHD

NEC Multisync PA322UHD

Profesjonalizm w każdym calu.
A tych cali jest po przekątnej 32, a do tego wypełnionych pikselami w rozdzielczości UHD. I to był jeden z podstawowych powodów, dla których postanowiliśmy bliżej zapoznać się z tym monitorem marki NEC. Rozdzielczość 4K, wzorem telewizorów, coraz śmielej wkracza na ekrany monitorów, otwierając tym samym nowe możliwości pracy.

NEC Multisync PA322UHD

NEC Multisync PA322UHD – solidna konstrukcja.

 

Właściwie, przystępując do testu monitora NEC MultiSync PA322UHD, zasadniczą wątpliwością było, jak tu testować urządzenie, które właściwie można uznać za wzornik testowy? Jego jakość można ująć w jednym słowie – rewelacyjna. Monitory NEC to w końcu wysoka półka profesjonalna, choć oczywiście niewyłącznie, gdyż oferta tego producenta jest bardzo bogata. Wśród kilkudziesięciu pozycji znajdziemy modele przeznaczone do różnych zastosowań.
Monitor NEC MultiSync PA322UHD to „najwyższy” model w klasie profesjonalnych monitorów desktopowych MultiSync i najdroższy. Kosztuje około 15 000 zł. Zobaczmy więc, co tyle kosztuje.

Pion

Już pierwsze spojrzenie robi wrażenie… Model NEC MultiSync PA322UHD to 32-calowy ekran, więc i słusznych rozmiarów pudło, i to nie tylko z powodu tej przekątnej (inne monitory o zbliżonych przekątnych miały pudła o połowę mniejsze), ale dlatego, że monitor dostarczany jest w stanie zmontowanym. I dobrze, bo waży ponad 20 kg, a można zakładać, że przede wszystkim fabryczny montaż jest solidny, a po drugie my nie musimy narażać cenne urządzenie na uszkodzenie.

Monitor dysponuje bogatym zestawem gniazd połączeniowych: 2x DisplayPort, 2x DVI-D, 4x HDMI, USB 3.0 (3 porty downstream, 2 porty upstream). Ich większość ułożona jest w szeregu u dołu obudowy, stąd funkcja Pivot przydaje się także do wygodnego podłączenia kabli. Jest też gniazdo rozszerzeń interfejsów na bazie formatu OPS zapewniające obsługę technologii, które pojawią się w przyszłości. Wielość gniazd ma związek także z funkcją Picture by Picture, dzięi której możliwe jest wyświetlanie czterech wejściowych sygnałów wideo.

Do ergonomii nie można mieć zastrzeżeń. Stabilna podstawa, gruba noga i pewne połączenie jej z ekranem umożliwiające dostosowanie położenia. Regulacja wysokości ekranu możliwa jest w zakresie 15 cm, obrót w poziomie -45 do +45 stopni. Do tego pochylenie od -5 do + 30 stopni, no i funkcja Pivot, czyli ustawienie ekranu w pionie.

Ekran o proporcjach 16:9 ma matową powierzchnię i otoczony jest solidną, również matową ramką, w której znajduje się czujnik natężenia oświetlenia otoczenia z funkcją automatycznego ustawiania jasności.

No i to, co najważniejsze, czyli obraz. Obraz jak… z obrazka. No jak ma być inaczej, skoro przed oczami mamy referencyjny 10-bitowy wyświetlacz IPS z technologią IGZO i podświetleniem W-LED. I ta rozdzielczość UHD. Szczegółowy, ostry obraz. Do zestawu jest ponadto dołączona aplikacja SpectraView II, która współpracuje 14-bitową tablicą 3D LUT i (opcjonalnym) zewnętrznym czujnikiem. Dzięki temu możemy wykonać precyzyjną kalibrację sprzętową. Monitor dostajemy oczywiście fabrycznie skalibrowany z wydrukowanym raportem.

 

NEC Multisync PA322UHD Multiprofiler

Aplikacja MuliProfiler to zaawansowane narzędzie pozwalające na kontrolę i zarządzanie ustawieniami monitora

 

Do tego jest jeszcze MultiProfiler, aplikacja przeznaczona do monitorów NEC MultiSync PA i nowych modeli z serii P. To kompletne narzędzie do zarządzania parametrami i ustawieniami. Dzięki niemu w prosty sposób możemy tworzyć i zarządzać własnymi zestawami ustawień lub wykorzystywać domyślne presety różniące się na przykład odwzorowaniem przestrzeni barw, w tym wyświetlaniem obrazu w skali szarości i innych modelach, co często jest wykorzystywane w obrazowaniu medycznym lub naukowym. MultiProfiler pozwala na dwa sposoby komunikacji monitora z komputerem – poprzez zwykły port i kabel wideo (DDC/CI – Display Data Channel – Command Interface) lub poprzez osobny kabel USB.

NEC Multisync PA322UHD ICC

NEC Multisync PA322UHD to szerokogamutowy monitor ze znakomitym odwzorowaniem kolorów i zaawansowanymi możliwościami kalibracji. Oczywiście jak na profesjonalistę przystało monitor oferuje możliwość regulacji wszelkich parametrów obrazu ze składowymi kolorystycznymi włącznie. Znakomicie prezentowały się przejścia tonalne, także w skali szarości.

NEC Multisync PA322UHD oferuje rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, a to oznacza z jednej strony bardzo ostry, jednolity obraz, z drugiej – możliwość wyświetlenia na ekranie większej ilości elementów, okien, a zatem poprawy wydajności i wygody pracy. W rozdzielczości UHD panel pracuje z częstotliwością 60 Hz, ale gdy zejdziemy do Full HD, mam już 120 HZ. Główne zastosowania do jakich został przeznaczony to projektowanie CAD/CAM, grafika, projektowanie wzornicze, fotografia, edycja wideo, obrazowanie medyczne, inżynieria precyzyjna, przemysł. Co istotne – przeznaczony jest do ciężkiej pracy non-stop.

NEC Multisync PA322UHD

Wysoka rozdzielczość to idealna ostrość i szczegółowość obrazu (rozmiar plamki 0,18 mm) oraz możliwość wygodnej pracy z wieloma oknami i panelami. Dla grafików i projektantów bezcenne.

Właściwie tezę postawiliśmy na początku i nie zawiedliśmy się. Duży – w sensie przekątnej i rozdzielczości – może więcej. Więcej pokazać, więcej zmieścić na ekranie, a to przekłada się na wydajność pracy. Matryca i zarządzanie kolorem gwarantują wysoką wierność kolorystyczną. Do tego dochodzi głęboka czerń, równomierne podświetlenie i bardzo dobra widoczność pod większym kątem. Możliwości kalibracji i zarządzania parametrami obrazu – bezcenne. Oprogramowanie – duży atut. Ergonomia i jakość wykonania – bardzo dobra.

NEC MultiSync PA322UHD to kawał solidnego monitora dla wymagających użytkowników. Solidna więc i ocena połączona z naszą redakcyjną, bezdyskusyjną rekomendacją.

Grzegorz Mosieniak / OiD

NEC Multisync PA322UHD


 

 

Related posts

Top
font