Monitoring w 4K

Sony SNC-VM772R

Standard 4K w kamerach do monitoringu to z jednej strony lepsza jakość obrazu, a z drugiej – bardziej wnikliwa analiza otoczenia i nas, naszej prywatności. Czasem jest wskazane, czasem niekoniecznie musimy być z tego zadowoleni. Ale na pewno producenci sprzętu będą chcieli na tym skorzystać. Technologię obrazu 4K do swoich produktów przeznaczonych do ochrony i monitoringu wprowadza właśnie firma Sony. Nowa kamera SNC-VM772R  łączy wysoką rozdzielczość obrazu 4K z dużą czułością w słabym oświetleniu. Jest wyposażona w wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1,0, który w połączeniu z funkcją optymalizacji pasma i systemem inteligentnej rejestracji sceny zapewnia najlepszą możliwą jakość obrazu. Kamera idealnie nadaje się do takich zastosowań, jak monitoring miejski, transport, kolejnictwo, nadzór ruchu drogowego czy ochrona lotnisk.

 Sony SNC-VM772R

Technologia 4K umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości czterokrotnie większej niż w standardzie Full HD (1080p). Wyjątkową ilość szczegółów w obrazie pozwala objąć monitoringiem szerszą strefę i  zarejestrować, a w razie potrzeby powiększyć i zweryfikować, najmniejsze elementy sceny, jak twarze czy tablice rejestracyjne — wszystko przy użyciu jednej kamery. Model SNC-VM772R pozwala połączyć te zalety z większą czytelnością obrazu, mniejszymi kosztami całego systemu oraz uniwersalnością w montażu.

— Technologia 4K wyznacza nowy standard wideomonitoringu — mówi Katsunori Yamanouchi, wiceprezes Sony Professional Solutions Europe. — Ale obraz 4K to coś więcej niż tylko wyższa rozdzielczość. Dzięki niemu rozszerza się zakres potencjalnych zastosowań kamer do wideomonitoringu, a to sprzyja zmianom w systemach ochrony i nadzoru. Większa rozdzielczość pozwala objąć podglądem większy obszar, poprawia ocenę sytuacji i pomaga nie przeoczyć żadnego szczegółu. Zalety te umożliwią zmniejszenie ilości instalowanego sprzętu i kosztów działalności, bo do nadzorowania określonego obszaru wystarczy mniejsza liczba kamer.

Wprowadzając kamerę SNC-VM772R firma Sony staje się liderem technologii 4K nie tylko w produkcji telewizyjnej i filmowej, gdzie z użyciem kamer 4K Sony powstają najlepsze filmy, popularne seriale telewizyjne i transmisje wielkich imprez sportowych, lecz również w dziedzinie ochrony i wideomonitoringu. Rozwiązania 4K firmy Sony są także stosowane przy projekcji w kinach na całym świecie oraz w coraz większej liczbie domów, w których widzowie oglądają obraz na telewizorach 4K marki Sony.

Mimo że na rynku są już dostępne kamery 4K, ich użytkownicy borykają się z różnymi trudnościami. Firma Sony opracowała więc szereg unikatowych technologii, które zwiększają światłoczułość kamery, poprawiają czytelność obrazu i ograniczają pasmo potrzebne do transmisji materiału 4K — a tym samym eliminują istniejące problemy.

SNC-VM772R

SNC-VM772R

SNC-VM772R

Czułość w słabym świetle
Zwiększanie rozdzielczości obrazu tradycyjnie wiąże się z pogorszeniem światłoczułości.  Nowa kamera SNC-VM772R jest wyposażona w 20-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor R typu 1,0 i umożliwia rejestrację wyraźnego obrazu nie tylko w dobrym, lecz i słabym oświetleniu: od 0,1 luksa wzwyż. Zastosowanie technologii BSI dwukrotnie zwiększa światłoczułość, a wbudowany promiennik podczerwieni zwiększa zasięg kamery pracującej przy słabym oświetleniu, nocą itp. Obraz z rozległej strefy cechuje się dużymi różnicami w jasności, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.  Zakres dynamiczny modelu SNC-VM772R wynosi jednak aż 90 dB, co w połączeniu z szybkością 30 kl./s pozwala na uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu, na którym łatwiej jest dostrzec i rozpoznać istotne elementy.

Ważny element stanowi ponadto zmiennoogniskowy obiektyw z elektrycznie regulowanym zoomem o krotności 2,9x. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu do matrycy obrazu zapewnia on jeszcze wyższą rozdzielczość materiału wideo. W zmniejszeniu zniekształceń rejestrowanego obrazu pomaga z kolei wbudowany w obiektyw system optycznej stabilizacji obrazu.

Swoboda wyboru ustawień i optymalizacja transmisji strumieniowej
W nowej kamerze wykorzystano unikatowe, opracowane przez Sony technologie, które optymalizują wykorzystanie pasma transmisji i pozwalają użytkownikowi indywidualnie dobrać ustawienia transmisji strumieniowej i działania kamery. Funkcja inteligentnego kodowania ogranicza ilość danych i wykorzystanie pasma poprzez dostosowanie poziomu kompresji do ważności fragmentu obrazu. Inteligentne kadrowanie połączone z transmisją wielu strumieni umożliwia podgląd całego obszaru oraz równoczesną obserwację maksymalnie czterech „potencjalnie interesujących stref”. Pozwala to użytkownikowi na wybór fragmentów obrazu w pełnej rozdzielczości 4K oraz równoległe przesyłanie przeskalowanego obrazu Full HD. Takie podejście ogranicza ilość przesyłanego materiału 4K i o połowę zmniejsza wykorzystanie pasma. W rezultacie monitoring rozległej strefy staje się bardziej efektywny i koncentruje się na istotnych fragmentach.  Funkcja inteligentnego kadrowania pozwala na wybór dwóch układów, od których zależy rozmiar obrazu i liczba stref. Do wyboru są ponadto dwa tryby pracy: statyczny, przeznaczony do obserwacji wielu nieruchomych fragmentów sceny, oraz dynamiczny, służący do wykrywania poruszających się obiektów.

Tryb zdjęcia dowodowego pozwala oglądać najważniejsze momenty na 20-megapikselowych fotografiach w maksymalnej rozdzielczości, jaką zapewnia matryca kamery — 2,4 raza większej niż 4K. Dodatkowo, system wykrywania ruchu w wybranych scenach umożliwia automatyczne generowanie różnych alarmów.

Duży wybór ustawień poprawiających jakość obrazu
Funkcja inteligentnej rejestracji sceny automatycznie dostosowuje jakość obrazu (jasność i kolor) do pory dnia, pogody i warunków oświetlenia. Kamera SNC-VM772R umożliwia ponadto indywidualną regulację poszczególnych parametrów obrazu do wykorzystania np. w dzień i w nocy. Użytkownik może zapisać różne konfiguracje ustawień, a następnie zmieniać je ręcznie (za pomocą funkcji profilu obrazu) bądź zgodnie z harmonogramem (funkcja Picture Profile Scheduler).

Rozpoczęcie sprzedaży nowej kamery SNC-VM772R jest planowane na III kwartał 2015 r. Będzie ona obsługiwana przez głównych dostawców oprogramowania do zarządzania materiałami wideo (VMS), jak: AxxonSoft, Exacq Technologies, Genetec Inc., Genius Vision Digital Inc., Lenel Systems International Inc., Milestone Systems, NICE Systems, NUUO Inc., On-Net Surveillance Systems Inc., SeeTec AG czy Verint Systems Inc.

Related posts

Top
font