Oprogramowanie w firmach – legalne czy nie?

Janusz Krzyczkowski Sales Manager IPR-Insights Poland

– Według badań IDC 51% oprogramowania w firmach jest oprogramowaniem za licencjonowanym niewłaściwie. Problem dotyczy właściwie każdej firmy w naszym kraju. 25% oprogramowania pochodzi z nieznanego źródła i na pewno jest to oprogramowanie nielegalne – mówi newsrm.tv Janusz Krzyczkowski, Sales Manager IPR-Insights Poland.

Jak szacuje IDC łączna wartość w Polsce oprogramowania bez ważnej licencji wynosi ok. 2 mld zł rocznie. Braki w licencjach mogą powodować roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich, a kary mogą być bardzo dotkliwe. Odpowiedzialność z tytułu posiadania nielegalnego oprogramowania nie tylko dotyczy firm, które posiadają takie oprogramowanie, ale także samych osób zarządzających. Grozi za to do 5 lat więzienia. Można jednak uniknąć problemów.

– Najprościej jest wykorzystywać oprogramowanie do zarządzania licencjami. Jak wynika z naszych doświadczeń tego typu rozwiązanie powoduje, że firma potrafi zaoszczędzić do 1/3 wartości licencji – dodaje Janusz Krzyczkowski. – Po pierwsze inwentaryzujemy całe oprogramowanie jakim firma dysponuje, badamy jakie firma ma prawa do wykorzystanych licencji. Następnie pozbywamy się rzeczy, które są niepotrzebne i niewykorzystywane. Czasami zmniejszamy albo zmieniamy wersję oprogramowania, które wykorzystywane jest przez firmę, aby zmniejszyć jego koszty.

Szacuje się, że 70% firm nabywa aplikacje, których później nie używa, 5% oprogramowania serwerowego jest wykorzystywane niezgodnie z wymogami, natomiast 25% programów w firmach pochodzi z nieznanego źródła.


 

Top
font