Panasonic LUMIX DMC-GX8

Panasonic Lumix GX8

Jest moc.
Mimo wszystko. Mimo tego, że smartfony wygryzają aparaty fotograficzne z rynku, że na ekranach telewizorów możemy oglądać niezwykle sugestywne i zachęcające reklamy ich możliwości filmowych i fotograficznych, a sprzedaż aparatów spada. Wiodący producenci sprzętu fotograficznego ciągle wkładają wiele energii i inwencji, by wprowadzić do aparatów coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwolą aparatom utrzymać, a może odzyskać należne im miejsce na rynku. Tym razem ciekawe propozycje przedstawiła firma Panasonic pod postacią systemowego aparatu LUMIX GX8 i zaawansowanego kompaktu typu superzoom LUMIX FZ300. Dwa dni temu mieliśmy okazję poznać bliżej oba aparaty zaprezentowane przez przedstawicieli firmy na konferencji w Warszawie, choć ich oficjalna premiera miała miejsce dopiero dziś.

Panasonic LUMIX DMC-GX8

LUMIX DMC-GX8 to aparat z wymienną optyką – najnowszy model z serii LUMIX G dysponujący funkcją rejestracji obrazu w rozdzielczości 4K. Aparat dostępny jest w wersji czarnej i srebrnej, trochę w stylu retro, naprawdę ładnej. Solidne korpusy z magnezu, dobrze wykonane aż chce się wziąć do ręki, a już pierwsze spojrzenie na elementy sterujące zapowiada bogate wnętrze i możliwości. Jakie?

Matryca Digital Live MOS dysponuje rozdzielczością 20,3 megapiksela. Dzięki temu jest większa szansa na wykonanie dobrych zdjęć w  słabym oświetleniu, mniejszą ilość szumów i szerszy zakres dynamiczny. Zwiększona zdolność aparatu do rejestracji obrazu przy słabym oświetleniu to także zasługa nowego procesora obrazu Venus Engine.

Panasonic LUMIX GX8. Dual IS

Dual I.S. – atutem aparatu LUMIX DMC-GX8 pierwszy na świecie podwójny układ stabilizacji obrazu. Dzięki współdziałaniu układów stabilizacji obrazu w obiektywie i korpusie możliwa jest korekta nawet znacznego drżenia ręki, a zdjęcia ― zarówno panoramiczne, jak i wykonywane
w trybie teleobiektywu oraz przy słabym oświetleniu ― nie są rozmazane.

Procesor obrazu Venus Engine z czterordzeniowym procesorem umożliwia szybkie przetwarzanie obrazu w tempie 8 kl./s (AFS) / 6 kl./s (AFC), ułatwiając uzyskanie precyzyjnych i ostrych ujęć szybko poruszających się obiektów. Poprawia on także odwzorowanie kolorów dzięki analizie każdej klatki z uwzględnieniem nie tylko samego koloru, ale także nasycenia i jaskrawości. Aparat LUMIX DMC-GX8 zapewnia również lepsze odzwierciedlenie faktury („Natural Texture Expression”) dzięki znacznie poprawionej czułości, rozdzielczości, odwzorowaniu kolorów i gradacji.

Panasonic LUMIX GX8.
Pełna kontrola nad rejestracją obrazu 4K. Aparat rejestruje płynne wideo w wysokiej rozdzielczości QFHD 4K 3840 x 2160 przy 25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4, a także w rozdzielczości FullHD 1920 x 1080 przy 60p (50 Hz) w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264) z praktycznym ciągłym autofokusem.
Funkcja 4K Photo, powiązana z funkcją zapisu wideo 4K, umożliwia z kolei wyodrębnienie 8-megapikselowego kadru. Aparat LUMIX DMC-GX8 został wyposażony w trzy funkcje 4K Photo: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst.

4K Burst Shooting — umożliwia nieprzerwane fotografowanie w tempie 30 kl./s przez maksymalnie 29 minut i 59 sekund, a materiał ten można następnie wykorzystać tak samo jak zdjęcia seryjne wykonane z przytrzymanym spustem migawki.

4K Burst (Start/Stop) — uruchamia seryjne fotografowanie za pomocą pojedynczego naciśnięcia spustu migawki i zatrzymuje przez kolejne naciśnięcie; taki tryb pracy sprawdza się przy dłuższym oczekiwaniu na najlepszy moment do zdjęcia.

4K Pre-burst — automatycznie zapisuje po 30 klatek z sekundy przed naciśnięciem spustu migawki i po nim, dzięki czemu fotograf ma do dyspozycji aż 60 ujęć, z których może wybrać najlepsze.

Zarówno w trybie 4K Burst Shooting, jak i 4K Burst (Start/Stop) można zarejestrować prawie 30 minut materiału, co daje kilkadziesiąt tysięcy obrazów w różnym formacie: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2) i 2880 x 2880 (1:1).

Panasonic LUMIX GX8.

Nowy wizjer LVF o rozdzielczości 2360 tys. punktów można odchylać w zakresie 0–90 stopni, co zwiększa funkcjonalność i wygodę posługiwania się aparatem. Wyświetlacze OLED zastosowane zarówno w wizjerze LVF, jak i monitorze, charakteryzują się szybkim czasem reakcji, co umożliwia precyzyjną obserwację szybko poruszających się obiektów, a wysoki współczynnik kontrastu 10 000:1 gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów bez prześwietlania i zaciemniania mocno oświetlonych i zacienionych stref kadru.

Widoczność w wizjerze LVF znacznie się poprawiła dzięki nowo zaprojektowanej muszli ocznej. Współczynnik powiększenia 1,54x / 0,77x (odpowiednik formatu 35 mm) ― jak dotąd największy w całej serii LUMIX G ― pozwala skomponować ujęcie i zarejestrować je jako zdjęcie lub materiał wideo dokładnie według koncepcji użytkownika. Z tyłu aparatu zastosowano 3calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 1040 tys. punktów, który można odchylać w poziomie (0–180 stopni) i pionie (0–250 stopni), co ułatwia fotografowanie pod różnymi kątami.

Oba wyświetlacze obejmują 100% pola widzenia obiektywu, dzięki czemu fotograf nie przeoczy ważnych wydarzeń rozgrywających się przy krawędziach kadru, a ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia wyświetlanego obrazu można regulować osobno. Widok obrazu przełącza się automatycznie między wizjerem LVF a monitorem z tyłu aparatu dzięki czujnikowi oka w wizjerze LVF, co przyczynia się do wydłużenia czasu pracy akumulatora.

Panasonic LUMIX DMC-GX8

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym zakres kontroli użytkownika nad ustawieniami aparatu LUMIX DMC-GX8 są dwa praktyczne pokrętła, których działanie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Pokrętła umieszczone z przodu i z tyłu aparatu służą zasadniczo do ustawiania przysłony i szybkości migawki, ale system Dial Operation Switch pozwala tymczasowo zmienić ich przeznaczenie. Takie rozwiązanie usprawnia wybór trybu zdjęć, w tym 4K Photo, oraz umożliwia szybsze i dokładniejsze kadrowanie oraz rejestrowanie ujęć nieruchomych lub filmu.

System autofocusu oparty na detekcji kontrastu stosowany we wszystkich aparatach LUMIX G umożliwia przesyłanie cyfrowego sygnału z szybkością do 240 kl./s, co zapewnia niezwykle szybką i płynną automatyczną regulację ostrości. W modelu tym system ten wzbogacono o opracowaną przez firmę Panasonic technologię Depth From Defocus (DFD), która jeszcze bardziej skraca czas ustawiania ostrości. DFD oblicza odległość od obiektu, oceniając dwa obrazy o różnym poziomie ostrości i analizując jednocześnie optyczną charakterystykę kompozycji. W rezultacie automatyczne ustawianie ostrości w aparacie LUMIX DMCGX8 trwa tylko 0,07 sekundy. Błyskawiczna regulacja ostrości przydaje się szczególnie przy większej ogniskowej oraz umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z większą częstotliwością (8 kl./s AFS / 6 kl./s AFC).

Dzięki zastosowaniu nowego algorytmu wydajność śledzenia przez autofokus w aparacie LUMIX DMC-GX8 poprawiła się o 200% w porównaniu z modelem LUMIX DMC-GX7. Nowy system śledzenia przez autofokus opiera się nie tylko na kolorze, ale także na rozmiarze i wektorze ruchu obiektu, co zwiększa precyzję śledzenia i za każdym razem zapewnia doskonałą ostrość zdjęć. Ponadto funkcja autofokusu przy słabym oświetleniu umożliwia bardziej precyzyjne ustawienie ostrości w ekstremalnie trudnych warunkach, jakie panują na przykład w czasie wieczornego wyjścia z przyjaciółmi czy przy fotografowaniu przyrody po zmroku.

Praktyczne funkcje łączności
Aparat LUMIX DMCGX8 jest wyposażony w moduł Wi-Fi, który zwiększa funkcjonalność urządzenia, ułatwiając i przyspieszając procedurę udostępniania zdjęć. Dzięki obsłudze standardu NFC aparat można w prosty sposób połączyć ze smartfonem i tabletem, aby wysłać zdjęcia i klipy wideo do mediów społecznościowych lub emailem do rodziny i znajomych niemal natychmiast po ich zarejestrowaniu. Urządzenie mobilne można także wykorzystać do zdalnego sterowania aparatem LUMIX DMCGX8 i regulacji takich ustawień, jak ostrość, przysłona, szybkość migawki i ISO, a także do uruchomienia spustu migawki.

Inne funkcje:
• nowa maksymalna szybkość migawki 1/16 000 s (migawka elektroniczna)
• udoskonalony tryb panoramy (priorytet jakości obrazu lub kąta ujęcia)
• gniazdo mikrofonu 2,5 mm
• ulepszony wizjer LVF 21 mm ułatwiający obsługę aparatu przez osoby noszące okulary
• precyzyjne ustawienie zakresu ostrości na ekranie aparatu; autofokus z czujnikiem oka / dotykowy / Starlight
• tryb P/A/S/M przy rejestracji wideo
• tryb cichy
• tryb kreatywnej kontroli
• edycja w aparacie, w tym: przetwarzanie formatu RAW i retusz
• tryb filmu poklatkowego / animacji poklatkowej

Dla kogo GX8? Jak zachwala producent – aparat LUMIX DMC-GX8 przypadnie do gustu osobom lubiącym fotografowanie w ruchu i na ulicy ― na zatłoczonym targowisku lub w czasie nocnych eskapad z przyjaciółmi. Moduł Wi-Fi w aparacie umożliwi szybkie i łatwe udostępnianie zarejestrowanego materiału w Internecie.

GM

Related posts

Top
font