Torba i plecak nie tylko fotograficzny

Plecaki foto Think Tank

torby fotoPorady dla kupujących.

Wakacje co prawda już trwają, ale fotografujemy nie tylko podczas dwóch letnich miesięcy. Zatem mimo wszystko nie od rzeczy będzie poświęcić trochę uwagi torbom i plecakom fotograficznym. Mają one nie tylko chronić nasz sprzęt, ale i ułatwiać korzystanie z niego. Co więcej – ostatnimi czasy widać i dużą wagę, jaką przykłada się do ich wyglądu i wielofunkcyjności. Zanim więc wybierzemy się w podróż, a wcześniej do sklepu, porozmawiajmy o torbach i plecakach fotograficznych, którym powierzymy nierzadko kosztowny sprzęt i …swoje plecy.
A porozmawiamy z Grzegorzem Szeleźnikiem z firmy 4Profi, wyłącznego przedstawiciela marki Think Tank Photo w Polsce, Czechach, Słowacji, Estonii, na Litwie i Łotwie.

***

OiD: Przyglądając się na przestrzeni lat torbom i plecakom przeznaczonym na sprzęt fotograficzny można bez trudu dostrzec zmiany, i to nie tylko w ich wyglądzie. Jakie zatem obecnie panują mody czy trendy jeśli chodzi właśnie o plecaki i torby fotograficzne?
Grzegorz Szeleźnik: Dąży się do tego, aby torby tego typu jak najmniej zdradzały swoje fotograficzne przeznaczenie, były dyskretne, ale w dalszym ciągu użyteczne. Odchodzi się od typowych, tradycyjnych kształtów kojarzonych od lat z sylwetką fotografa. Próżno też szukać na torbach widocznych logo producentów sprzętu, jak i brandu toreb – chodzi po prostu o to, aby fotoreporter był jak najbardziej anonimowy i nie zwracał na siebie i na swój sprzęt uwagi.

Retrospective 10

Dyskretna, miękka torba naramienna z minimalistycznym wykończeniem z serii Retrospective. Oldskulowy wygląd połączono z nowoczesnymi materiałami i rozwiązaniami technicznymi. niezbędnymi dla profesjonalnego fotografa. Ma nie zwracać na siebie uwagi, ale jeśli ją prześwietlimy, to okaże się, że w środku może pomieścić korpus aparatu oraz do czterech obiektywów.

Kolejnym zauważalnym trendem wśród zawodowców jest wymiana dużych toreb na walizki z kółkami. Niektóre z nich posiadają szelki i w razie potrzeby stają się wygodnym plecakiem.

Take OFF

Plecaki z kółkami i możliwością chowania pasków naramiennych Airport TakeOff i Airport Security zaprojektowano tak, by spełniały wymogi amerykańskich linii lotniczych.

Z kolei walizki typu roller są bardzo wygodne w prowadzeniu, co zapewnia komfort użytkowania oraz dużą mobilność. Ergonomiczna budowa oraz 4 podwójne kółka, poprawiają rozkład masy, przez co prowadzenie walizki nie wymaga dużego wysiłku. Coraz mniej popularne są za to skrzynie typu PELI, ponieważ są za ciężkie oraz nieporęczne.

Think Tank Photo

A na co z nowości proponujesz zwrócić uwagę?
Żyjemy coraz szybciej i aktywniej spędzamy czas, a to przyczyniło się do większej popularyzacji plecaków na naszym rynku, oczywiście plecaków spełniających też wymagania fotoamatorów. Nową marką jest MindShift Gear i rozwiązanie System rotation 180, które zdobyło nagrodę zwaną Oscarem designu czyli Red dot.
Gdyby liczył się mój głos, sam bym zagłosował na ten rodzaj plecaka. Bo to bardzo praktyczne, życiowe rozwiązanie, którego przez lata mi brakowało. Długie wyprawy z plecakiem wiązały się bowiem zawsze z zawieszeniem w pasie osobnej, kabury na aparat, w której i tak niewiele się mieściło i która wcale nie musiała być zawsze pod ręką.

Think Tank Photo

System rotation 180 pozwala na błyskawiczny dostęp do sprzętu fotograficznego bez konieczności ściągania plecaka, poprzez wyciągnięcie zintegrowanej torby biodrowej, którą dodatkowo można nosić osobno. Wystarczy jednym ruchem przeciągnąć torbę biodrową, by szybko wyjąć aparat. Intuicyjna konstrukcja pozwala na pełną integrację torby z plecakiem, nie wpływając tym samym na komfort noszenia

A jakie materiały są obecnie wykorzystywane do produkcji plecaków?
Nylon balistyczny, zamki YKK – to materiały najwyższej jakości zapewniające trwałość i bezpieczeństwo.

Czy obecnie produkuje i sprzedaje się mniejsze torby niż dawniej – z uwagi choćby na fakt, że częściej używamy kompaktów i bezlusterkowców zamiast lustrzanek, czy jednak nie koniecznie?
Zdecydowanie można zauważyć taką tendencję. Obecnie odchodzi się od dużych toreb fotograficznych, które miały pomieścić całą masę sprzętu. Co za tym idzie spada ich sprzedaż, a niektóre modele są wręcz wycofywane z produkcji.
Czyli następny etap to chyba fotograficzne etui na smartfony…
Ale z drugiej strony rośnie też popularność toreb i plecaków wielofunkcyjnych. Wakacje sprzyjają ruchowi, a coraz popularniejsza aktywność fizyczna wiąże się z tym, że klienci szukają plecaków, które będą mogły pomieścić nie tylko ich sprzęt fotograficzny, ale także rzeczy osobiste. Niektóre modele wyposażone są w komorę na bukłak – dzięki czemu mamy dostęp do wody w każdym momencie bez konieczności ściągania plecaka. Takie drobnostki podnoszą funkcjonalność, wygodę i przyjemność z korzystania z naszego sprzętu.

Think Tank

Plecaki MSG podzielone są na dwie komory (jedna na rzeczy osobiste), a pas biodrowy przeznaczony jest na sprzęt fotograficzny. Perception to cała seria plecaków, które mają wewnętrzne sakwy na sprzęt, komorę na laptop czy tablet i przestrzeń na ubrania oraz rzeczy osobiste.

Wybór rozwiązań jest całkiem spory. Zatem czym kierować się przy wyborze torby, plecaka i na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu.
Po pierwsze należy dostosować produkt do swoich osobistych preferencji oraz potrzeb i sprzętu, który posiadamy. To co było dobre dla naszego znajomego, niekoniecznie będzie dobre dla nas samych. Jeśli dużo podróżujemy samolotem to bardzo ważne, aby plecak czy walizka spełniały normy dotyczące bagażu podręcznego.
Zabezpieczenia toreb fotograficznychWażną cechą w przypadku podróży jest wbudowany system zabezpieczeń np: linka stalowa którą możemy przypiąć swoją walizkę lub zamek szyfrowy.
Należy na pewno zwrócić uwagę na jakość wykonania, a nie idzie ona w parze z niską ceną, ale jest to zdecydowanie najważniejszy aspekt, którym powinniśmy się kierować przy wyborze torby, walizki czy plecaka. Dobrze, aby elementy takie, jak np. zawieszki na pasek, karabińczyki były wykonane z metalu, a nie z plastiku. Pasek naramienny powinien być dobrze wyprofilowany i zapewniać wygodę noszenia. Materiały użyte do uszycia torby powinny być z „najwyższej półki”, odpadają więc cienkie ortaliony, zacinające się zamki, liche podszewki. Warto upewnić się, czy torba jest nieprzemakalna, a jeśli nie to czy posiada pokrowiec przeciwdeszczowy – najlepiej, aby szwy były zabezpieczone silikonową taśmą. Dla konsumentów ważna jest również gwarancja na sprzęt, dobrze więc, aby była na dłuższy okres lub tak, jak w przypadku produktów Think Tank dożywotnia.

Najważniejsze cechy, na które trzeba zwrócić uwagę
przy wyborze torby czy plecaka fotograficznego
:
dyskrecja,
dobra ochrona dla sprzętu,
jakość wykonania (zamki YKK i nylon balistyczny),
dożywotnia gwarancja,
dobrze wyprofilowany pasek naramienny,
zabezpieczenia (stalowa linka, szyfrowy zamek),
walizki/plecaki spełniające wymogi bagażu podręcznego,
pokrowiec przeciwdeszczowy ( szwy zabezpieczone taśmą silikonową),
metalowe, a nie plastikowe elementy np. zawieszki na pasek, karabińczyki.

Zatem, korzystając z okazji zapraszam do sklepów naszych partnerów handlowych, aby namacalnie i na własne oczy przekonać się o tym oraz porównać plecaki i torby Think Tank z konkurencją.

Dziękuję za rozmowę.

Grzegorz Mosieniak / OiD

Top
font