Pora na drona…

Parrot Jumping Sumo

…i nie chodzi tylko o to, że wakacje…
Nastał czas dronów albo wkrótce nastanie. Co prawda pola bitew nie zostały jeszcze zdominowane przez latające, autonomiczne samopały, a kurierzy ciągle dostarczają paczki, ale rozwój urządzeń tego typu nabrał rozpędu, przybywa modeli i firm świadczących usługi filmowe czy fotograficzne z wykorzystaniem dronów. Pojawiły się oczywiście stosowne regulacje prawne związane z wykorzystaniem przestrzeni powietrznej i wymogami stawianymi operatorom dronów, którzy traktowani są jako piloci statków powietrznych. Znalazły więc one zastosowania komercyjne, ale i czysto zabawowe, ale jak wiadomo czasem zabawa może potem przerodzić się w pasję czy wręcz profesjonalne zajęcie. Trzeba tylko jakoś zacząć…

Firma Parrot założona w 1994 roku znana głównie z rozwiązań w dziedzinie produktów konsumenckich dla smartfonów i tabletów, bezprzewodowej komunikacji, głośników i słuchawek ma w ofercie szeroki wybór minidronów. A skoro zbliżają się wakacje może warto się nimi zainteresować jako ciekawą formą zabawy. Popularności przysparza im także promocja sieci PLUS, która oferuje wybrane modele dronów swoim klientom.

Drony Parrot PLUS

Latające drony Parrot w ofercie operatora komórkowego PLUS.

Wśród dronów firmy Parrot znajdziemy zarówno modele latające, jeżdżące i skaczące, filmujące, fotografujące i bomabardujące. No może z tym ostatnim się zagalopowałem, ale kto wie…. Wyposażono je w kamery, a sterowanie odbywa się za pośrednictwem smartfona lub tabletu z odpowiednią aplikacją. Zatem każdy może znaleźć egzemplarz odpowiadający jego potrzebom.

Parrot Jumping Sumo

Jumping Sumo to taki trochę bojowo wyglądający dwukołowiec podpierający się ogonem, bardzo zwrotny, a dodatkowo potrafiący skakać na wysokość 80 centymetrów. Zabawa może być zatem przednia. Możemy dzięki niemu i kamerze myszkować na poziomie ziemi i oglądać świat z perspektywy psa. Dzięki kołom o dużej średnicy łatwo pokonamy nierówności terenu, a dzięki specjalnemu mechanizmowi możemy wskakiwać na przeszkody. Do tego jeszcze świeci i wydaje dźwięki. Do wyboru mamy trzy tryby pracy, w tym tryb automatycznego utrzymywania równowagi taki, jak w pojazdach Segway, oraz kilka zdefiniowanych „figur tanecznych”, ponadto w zależności od sposobu jazdy możemy zmienić rozstaw kół. Ciekawą opcją jest programowanie trasy i akrobacji, jakie ma wykonać Jumping Sumo. Szerokokątny obiektyw pozwala z kolei uzyskiwać ciekawe ujęcia, możemy także śledzić obraz z pojazdu na bieżąco. Minidron komunikuje się z urządzeniem mobilnym za pomocą łączności Wi-Fi.

Parrot Jumping Sumo

Kamera z szerokokątnym obiektywem pozwala rejestrować i transmitować obraz w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, 15 klatek na sekundę

***

***

Parrot Rolling Spider to niewielki, latający dron, który może być także wyposażony w koła i jeździć po podłodze, ścianach czy suficie… no taki pająk właśnie. Dodatkowo wyposażony jest w samoczynny wyłącznik na wypadek zderzenia, aby latając nie rozbić na przykład lampy. Dron wykorzystuje pilota automatycznego wyposażonego w 3-osiowy żyroskop i 3-osiowy akcelerometr. Wspomaga go czujnik ciśnienia sterujący lotem na dużej wysokości i czujnik ultradźwiękowy zapewniający precyzję lotu w pobliżu powierzchni ziemi.

Parrot Rolling Spider

Kamera tego modelu wykonuje zdjęcia z częstotliwością 60 klatek na sekundę. Jego zasięg to 20 metrów, a komunikacja odbywa się z wykorzystaniem technologii Bluetooth Smart, V4.0 BLE (Bluetooth Low Energy). Wskazane jest sprawdzenie kompatybilnych urządzeń, które powinny z dronem współpracować.

Parrot Rolling Spider

Bebop Drone to trzecia generacja quadrokopterów zaprojektowanych z myślą o rozrywce. Wyposażone są one w stabilizowaną za pomocą 3-osiowej ramy 14-megapikselową kamerę, dzięki której możemy nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD (1080p x 1920p) i rejestrować zdjęcia. Dodatkowo za pomocą kciuka i aplikacji pilotującej użytkownik może kontrolować kąt nachylenia kamery. Aby uzyskać dobrej jakości obraz zastosowano cztery amortyzatory pochłaniające drgania silnika oraz specjalne algorytmy dla 3-osiowej stabilizacji obrazu. Zdjęcia poddawane są jeszcze cyfrowej obróbce dzięki dwurdzeniowemu procesorowi Parrot P7, procesorowi graficznemu i opatentowanemu procesorowi Image Signal Processor. Jakby tego było mało – pilot z poziomu aplikacji ma dostęp do kilu istotnych ustawień obrazu – zmiany formatu (16:9, 4:3, rybie oko), balansu bieli, nasycenia. Obrazy zapisywane są na wbudowanej pamięci flash o pojemności 8 GB. Pilotaż urządzenia odbywa się z wykorzystaniem łączności Wi-Fi i smartfona lub tabletu, a co ciekawe Parrot Bebop Drone jest także kompatybilny ze wzmacniaczem Wi-Fi i kontrolerem Parrot Skycontroller, pozwalając na znacznie większy zasięg lotu.

Parrot Bebop Drone

Parrot Bebop Drone jest wyposażony w dwie dwuzakresowe anteny mogące pracować w częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz w standardzie MIMO (Multiple Inputs Multiple Outputs). W zależności od zakłóceń sieci, pilot może wybrać odpowiednią częstotliwość i latać na odległości do 250 m.

Parrot BEBOP drone

Kontroler Bebop Drone Skycontroller jest wyposażony we wzmocniony nadajnik Wi-Fi i oferuje jeszcze lepszą łączność Wi-Fi. Smartfon lub tablet służący do pilotowania jest zamocowany w adapterze i wyświetla to, co widzi Bebop Drone. Dzięki wzmocnionemu sygnałowi Wi-Fi i swoim czterem antenom, Parrot Skycontroller zwiększa zasięg Wi-Fi do 2 km. Pilot przejmuje stery drona dzięki dwóm ręcznym kontrolerom wyposażonym w dżojstiki. Podpis Parrot Skycontroller jest kompatybilny z okularami FPV (First Person View). Po podłączeniu przez łącze HDMI ukazują one obraz lotu. Co więcej – dzięki wyposażeniu okularów w żyroskop, pilot kontroluje drona Bebop za pomocą dżojstików, podczas gdy kąt nachylenia kamery podąża za ruchem jego głowy. Dodatkowo, oprócz widoku z kamery, widoczne są dane telemetryczne, jak sztuczny horyzont, poziom baterii, prędkość, wysokościomierz i odległość.

W sklepach znajdziemy jeszcze latające, o intrygującym wyglądzie modele A.R Drone 2.0. Wyposażone są w kamery HD 720p i umożliwiają przesyłane i zapisywane materiału bezpośrednio na smartfonie. Co je wyróżnia? GPS na pokładzie i wyposażenie, które zwiększa funkcjonalność drona oraz rejestruje ponad 350 parametrów dotyczących lotu. Dzięki temu możliwy jest automatyczny powrót do miejsca rozpoczęcia lotu.

Parrot AR Drone

Współrzędne GPS są rejestrowane na bieżąco, dzięki czemu AR.Drone 2.0 może precyzyjnie określić swoją pozycję (+/- 2m). Rejestrator lotu jest kompatybilny z protokołem komunikacyjnym Open Source MAVLink, który umożliwia jego współpracę z programem QGround Control. A to z kolei darmowa aplikacja, która pozwala tworzyć własne trasy lotów z wieloma punktami przelotowymi w trzech wymiarach.

Parrot Jumping Sumo!

Sterowanie dronami za pomocą smartfonów lub tabletów to bardzo ciekawe rozwiązanie. Obsługa wymaga jednak nabrania wprawy. Zmiana kierunku może odbywać poprzez dotknięcie odpowiednich pól na ekranie lub obracanie urządzeniem, jak kierownicą. Aplikacje mają sporo możliwości, a wykorzystanie ich pozwala na atrakcyjną zabawę i chroni przed znudzeniem. A korzystać z dronów możemy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Parrot Drone

No cóż, są też i pewne cienie albo może koszty i niedoskonałości tych rozwiązań skądinąd bardzo zaawansowanych. Po pierwsze to oczywiście koszty w dosłownym znaczeniu. Nie są to zabawki tanie – Bobop Drone to koszt ok. 2600 zł, A.R Drone 2.0 kosztuje około 1250 zł, model Rolling Spider należy do tańszych – ok. 370 zł, Jumping Sumo kosztuje ok. 550 zł. Można oczywiście skorzystać z oferty PLUSA…
Druga rzecz to trwałość i wytrzymałość konstrukcji, która musi być pewnym kompromisem pomiędzy masą, zwłaszcza przy dronach latających a wytrzymałością. Zdarza się, że pewne elementy w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu, a raczej uszkodzeniu, ale producent przewidział to i w sprzedaży są zestawy części zamiennych, no tylko, że to też troszkę kosztuje. No i jeszcze jeden minus, czyli ograniczony czas działania po naładowaniu akumulatora, który jest oczywiście zależny od sposobu użytkowania i wynosi na ogół kilkanaście minut. Rozwiązaniem jest posiadania dodatkowych akumulatorków, aby zbyt szybko nie kończyć zabawy. No ale nie ma róży bez kolców. W każdym razie zabawki warte polecenia, które być może będą stanowić pierwszy krok na drodze do zostania kapitanem statku powietrznego, bowiem taki status przysługuje profesjonalnym operatorom komercyjnie wykorzystywanych dronów. Owocnych lotów i miłej zabawy.

Grzegorz Mosieniak

Top
font