Samsung TV SUHD UE55JS8500

Samsung TV SUHD UE55JS8500

Przez kilka dni mieliśmy okazję cieszyć się obrazem oferowanym przez jeden z najnowszych modeli telewizorów Samsunga – TV SUHD UE55JS8500, więc warto podzielić się na szybko wrażeniami. Model JS8500, plasując się poniżej flagowej serii JS9000 jest oczywiście cenowo bardziej dostępny, a przekątna 55 cali należy do najbardziej popularnych. Wykorzystuje 10-bitowy panel o rozdzielczości 3840 × 2160 z podświetleniem krawędziowym, technologią nanokryształów oraz HDR (High Dynamic Range). Sama firma Samsung według swojej klasyfikacji jakości obrazu PQI (Picture Quality Index) modelowi temu przypisuje wartość 1900, podczas gdy dla flagowca jest to 2000.

Samsung TV SUHD UE55JS8500
Od razu wyjaśniam, że użyte na wstępie stwierdzenie „cieszyć się obrazem” nie jest tylko grzecznościowym zwrotem. Rzeczywiście, jakość obrazu robi wrażenie w porównaniu do „niższych” modeli. I to zarówno jeśli chodzi o bogactwo kolorystyki, kontrast, głębię tonalną i szczegółowość oferowane przez matrycę SUHD, jak satysfakcjonujące radzenie sobie z marnej jakości sygnałem telewizyjnym. Trzeba przyznać, że tu telewizor ten sprawował się całkiem, nieźle, zdecydowanie lepiej niż testowane ostatnio modele. Ma to o tyle istotne znaczenie, że przy 55 calach przekątnej skalowanie obrazu standardowej rozdzielczości jest trudniejszym zadaniem, obarczonym dużo większym ryzykiem uzyskania miernego obrazu, pełnego nieestetycznych artefaktów, niż na mniejszych telewizorach. Tu było całkiem OK.

Samsung TV SUHD UE55JS8500

To na pewno dwie sytuacje, bezapelacyjnie nadające się na duży ekran – sala koncertowa, w tym przypadku podczas konkursu chopinowskiego i przestrzeń stadionu… Wrażenia rewelacyjne.

Natomiast przy materiale z odtwarzacza BD czy pamięci flash, telewizor i jego matryca prezentowały swe możliwości w całej okazałości. Oczywiście przede wszystkim szeroką przestrzeń barw, po drugie stosunkowo dużo szczegółów w jasnych partiach i szczegółów obrazu w ogóle. Dość dobrze skonfigurowane były fabryczne ustawienia trybu Standardowego i Naturalnego, które nie raziły wysokim kontrastem i zimnym, przesyconym obrazem. Czasem jednak warto było nieco ocieplić i „zmiękczyć” obraz, aby nie raził „studyjnym” charakterem czy wręcz efektem przypominającym nieco obraz 3D.

Samsung TV SUHD UE55JS8500

I w trybie Standardowym i Naturalnym dość dobrze zachowane zostały szczegóły i przejścia tonalne, zwłaszcza w jasnych partiach obrazu.

Samsung TV SUHD UE55JS8500

Tryb standardowy na telewizorze Samsung TV SUHD UE55JS8500 i na modelu UE32J6300AW. O wiele lepsze odwzorowanie kolorów, liniowość i duuużo szersza przestrzeń barw.

Walory estetyczne i ergonomiczne bez zarzutu, a to między innymi dzięki obecności zewnętrznego huba One Connect Mini, do którego podłączymy inne urządzenia. Ponieważ telewizor dysponuje funkcją nagrywania USB, którą również sprawdziliśmy, łatwość podłączenia dysku ma znaczenie.

Samsung TV SUHD UE55JS8500

Telewizor UE55JS8500 to oczywiście – jak chyba wszystkie SUHD Samsunga – model z zakrzywionym ekranem. Krzywizna ta nie przeszkadza i może rzeczywiście przy trochę większych zakresach kąta patrzenia pozwala zachować większą wierność kolorystyczną. Wspomnijmy jeszcze o dobrym nagłośnieniu, za które odpowiadają cztery 10-watowe głośniki, w tym dwa niskotonowe.

Do telewizora będziemy jeszcze wracać na łamach najbliższego numeru „OiD”, a tymczasem z przyjemnością można go zarekomendować, tym bardziej, że cena staje się coraz bardziej atrakcyjna – ok. 7500 zł, a trzeba pamiętać, że wchodzą właśnie OLED-owe modele konkurencji, więc może niedługo i jedne, i drugie będą musiały powalczyć o klienta.


Grzegorz Mosieniak

 

Related posts

Top
font