Serce made in Poland

RoboCORE

Dziś kończy się kampania crowdfundingowa polskiej firmy technologicznej Husarion, która osiągnęła swój cel, zdobywając oczekiwane środki finansowe jeszcze przed zakończeniem czasu zbiórki. W serwisie Kickstarter.com udało się zebrać ponad 50 000 dolarów potrzebnych do rozpoczęcia produkcji innowacyjnego projektu RoboCORE. Pełne sfinansowanie kampanii „serca robotów” pozwoli krakowskiej firmie zrealizować wizję nowatorskiej platformy stanowiącej centralny element nowych konstrukcji. Umożliwią one proste i tanie tworzenie robotów bez specjalistycznej wiedzy.

RoboCORE

Zakładane minimum zostało osiągnięte w środę 11 marca w godzinach popołudniowych, a dzięki zebranym funduszom produkcja modułów RoboCORE będzie mogła ruszyć najpóźniej w maju. Pierwsi wspierający, którzy przekazali na rzecz zbiórki odpowiednią kwotę, otrzymają swoje własne robotyczne serca w lipcu tego roku.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni społeczności Kickstarter za udzielone nam wsparcie. Dzięki sukcesowi kampanii jesteśmy o krok bliżej do upowszechnienia robotyki konsumenckiej i wprowadzenia przystępnej technologii konstrukcyjnej do powszechnego użytku – powiedział Dominik Nowak, CEO Husarion.

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE twórcy nie napotyka szybko na swoje granice.

RoboCOREDzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

RoboCORE ma za zadanie usunąć barierę wejścia dla wielu potencjalnych idei biznesowych, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO MINDSTORMS.

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

O Husarion (www.husarion.com)
Spółka Husarion została założona w Krakowie w 2013 roku przez Dominika Nowaka i Radosława Jaremę, dwóch absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, pasjonatów robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Firmie udało się pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, co pozwoliło rozpocząć pracę nad kolejnymi prototypami RoboCORE. Do zespołu wkrótce dołączyli utalentowani inżynierowie i programiści, wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach, m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po 18 miesiącach wytężonej pracy Husarion pokazał swój projekt światowej społeczności Kickstartera, zdobywając ich zaufanie oraz dofinansowanie w wysokości ponad 50 000 USD. W tym celu powołano do życia spółkę-córkę Husarion Inc. z siedzibą w stanie Delaware w USA.

Top
font