Szybki i elegancki backup Verbatim

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Do redakcji trafił zewnętrzny dysk Verbatim Store’n’Go SuperSpeed z funkcją TV USB recording. Wyróżnia go wygląd i szybkie łącze USB 3.0. Ale jest jeszcze kilka innych ciekawych zalet. Zobaczmy jakich?

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Dysk Store’n’Go SuperSpeed z wytłoczonym na obudowie logo Verbatim pracuje w oparciu o napęd Toshiby. My mieliśmy okazję testować egzemplarz, który oferuje pojemność 500 GB, a dostępne są jeszcze modele 1 i 2 TB. 500 GB to według szacunków producenta możliwość zapisania ponad 100 tys. zdjęć średniej wielkości czy ponad 200 tys. utworów muzycznych. Oczywiście trzeba traktować te wielkości orientacyjnie.

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Dysk pozwala na szybki zapis i odczyt danych, gdyż dysponuje łączem USB 3.0, które pozwala nawet na 10-krotnie szybszy transfer danych w porównaniu z interfejsem USB 2.0 i to rzeczywiście widać w trakcie codziennego użytkowania, kiedy regularnie dokonujemy archiwizacji. Oczywiście musimy dysponować w naszym komputerze także szybką magistralą USB, no i na wydajność procesu będzie też wpływać wielkość i liczba zgrywanych plików. Generalnie łącze USB to główny atut użytkowy dysku Verbatim i nawet jeśli nie dysponujemy w komputerze standardem USB 3.0 trochę na tym skorzystamy, choćby na zbliżeniu się maksymalnych prędkości zapisu do maksymalnych prędkości odczytu.

006

Wraz z dyskiem otrzymujemy trochę oprogramowania, w tym najistotniejszy program Nero BackItUp służący do tworzenia kopii zapasowych plików. I to jest kolejny plus dysku Verbatim. Do tego jest jeszcze Verbatim Backup Assistant, który sam proponuje pliki do zarchiwizowania podzielone na kategorie zdjęcia, wideo, muzyka czy dokumenty, i Verbatim Hard Drive Info, który pokazuje, ile czego na dyskach się znajduje. Może nie jest specjalnie przydatne, ale nie zaszkodzi czasem spojrzeć, co też na dysku zalega. Oczywiście samo oprogramowanie nie rozwiąże za nas problemu bezpieczeństwa danych. Trzeba poświęcić trochę czasu na skonfigurowanie systemu archiwizacji i konsekwentne stosowanie się do przyjętych zasad zarządzania własnymi danymi. Program Nero BackItUp pozwala właśnie ustalić harmonogram tworzenia kopii zapasowych. A skoro dysponujemy dyskiem obsługującym szybkie łącze USB 3.0 może i należałoby skusić się na częste tworzenie kopii, a nawet na skorzystanie z opcji synchronizacji. Korzystając z tego programu możemy także tworzyć kopie zapasową zawartości urządzenia mobilnego po pobraniu odpowiedniej aplikacji.

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Warto zwrócić też uwagę na kolejną funkcję dysku, jaką jest możliwość wykorzystania go do nagrywania programów telewizyjnych. Dysk Verbatim oferuje bowiem funkcję USB Rec & Play, czyli możliwość nagrywania treści wideo z telewizorów dysponujących złączem USB, no i obsługujących nagrywanie USB. Obecnie coraz więcej telewizorów dysponuje tym rozwiązaniem, dzięki któremu zewnętrzny dysk twardy może pełnić funkcję nagrywarki filmów czy innych programów. Testowany dysk sprawdził się w tej roli. Zarówno podłączony bezpośrednio do telewizora Samsung SUHD UE55JS8500, jak i dekodera telewizji satelitarnej, po procedurze specjalnej, automatycznej konfiguracji, bez problemu pozwalał na zapis materiałów na żywo. Oczywiście wykorzystanie dysku w tej roli, nie ogranicza używania go do zwykłej współpracy z komputerem i archiwizacji danych.

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed

Na koniec wypada podkreślić walor estetyczny dysku, którego górną część stanowi metalowa, karbowana powierzchnia dająca efekt mieniącej się kraty. Do tego elegancko wytłoczone logo. Całość trochę przypomina papierośnicę. Elegancka forma, miła dla oka zachęca także do wykorzystania takiego dysku w formie gwiazdkowego prezentu – pożytecznego i ładnego. Dysk kosztuje około 240 zł. Nie jest to mało, ale też zbyt wielu ofert dysków o tych parametrach nie znajdziemy. Zatem polecam.

Verbatim Store’n’Go SuperSpeed


Grzegorz Mosieniak / OiD

Top
font