Zaszufladkowany człowiek jutra – czwarta praca Kolekcji TEN by Fotolia

Fotolia TEN3 Mikel Christophe

Fotolia prezentuje kolejny projekt TEN pt. „Energy of Life”, autorstwa francuskiego artysty cyfrowego Christophe’a Hueta oraz hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala. Praca będzie dostępna do pobrania w formacie .PSD, bezpłatnie, przez 24h na www.tenbyfotolia.com w środę 10 września 2014 r.

Bank zdjęć Fotolia po raz kolejny angażuje się w demokratyzację sztuki cyfrowej wraz z udostępnieniem wrześniowej pracy z serii TEN by Fotolia. Co dwa miesiące, serwis zaprasza światowej sławy fotografa i grafika do stworzenia wspólnej pracy, odzwierciedlającej ich wizję przyszłości. Wrześniowy projekt pt.: „Energy of Life”, jest efektem współpracy francuskiego specjalisty od fotomanipulacji Christophe’a Hueta (znanego z kampanii dla Perrier, w której ciepło topi obiekty) i hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala.

Fotolia TEN3 Energy of Life

Energy of Life”: człowieczeństwo vs. społeczeństwo

Kreacja nowego teamu artystów – „Energy of Life” jest zastanawiającym spojrzeniem na człowieka jutra: wyeksploatowany, napiętnowany przez społeczeństwo, zagrożony w swoim człowieczeństwie.

Pieniądze, władza i indywidualizm stopniowo zżerają nasze podstawowe wartości i społeczeństwo. Krok po kroku, wyścig w kierunku masowej konsumpcji staje się sposobem na życie, w którym – jak wyjaśnia Christophe – chcemy brać, a nie tylko być, i które alienuje nas od nas samych. Jak człowieczeństwo może rozwijać się w takim środowisku? Artyści prezentują swoją wizję przyszłości ludzkości jako zafałszowaną i podlegającą stałej presji społecznej. – Chcieliśmy stworzyć metaforę na temat sposobu, w jaki teraz istniejemy jako społeczeństwo: zamknięci i zaszufladkowani, zarówno fizycznie jak i psychicznie – mówi Mikel.

Pudełka pojawiają się stopniowo, dopóki nie zastąpią serca, które zostało wyprodukowane i stało się sztuczne. Jednak nadzieja żyje w drzewie życia, które symbolizuje płuca. Drzewo jest do góry nogami, ponieważ tak też rodzą się dzieci – mówi Christophe – głową w dół, nogami do góry, z sercem nad głową.

Drzewo pokazuje, że jakiś rodzaj człowieczeństwa wciąż istnieje, funkcjonując jako promień światła, który łączy serce i ducha. Jedno nie może istnieć bez drugiego; podtrzymują się wzajemnie, w ten sam sposób, w jaki ludzie podtrzymują siebie nawzajem. Głowa potrzebuje serca i na odwrót – ludzie potrzebują ludzi, i zawsze tak będzie.

Fuzja talentów do stworzenia wspólnego projektu

Nowy sezon TEN by Fotolia kładzie nacisk na pracę zespołową, która w pierwszym etapie należy do fotografa. – Wiele się nauczyłem pracując z partnerem i bardzo mi się podobało całe doświadczenie – mówi Mikel. Jednak ich współpraca mogła okazać się problematyczna, nasze światy są bardzo daleko od siebie – dodaje. Jednak to właśnie te różnice sprawiły, że projekt powstał, zamiast go zaburzyć.

Fotolia TEN3 Mikel Christophe

Podczas pracy nad tym projektem, bardzo kusząca była próba odkrycia tajemnicy sukcesu Christophe’a. Jak sam mówi: nie mam żadnych sztuczek, po prostu skupiam się na balansie potrzebnym w projekcie. Nie używa on żadnego narzędzia bardziej skomplikowanego niż Photoshop. Kiedy chce nałożyć na siebie zdjęcia, najważniejsze jego zdaniem, jest zwrócenie uwagi na światło. – Jeżeli światło pochodzi z tego samego kierunku, nie będziesz mieć żadnych problemów łącząc ze sobą obrazy – mówi Christophe.

Jeśli chodzi o Mikela, prawie zawsze używa Canona. – Gdybym miał wybrać tylko jeden z moich obiektywów, będzie to mój Canon 85mm 1.2. Używam go w większości moich prac – mówi Mikel.

Fotograf ujawnił jedną ze swoich sztuczek do tworzenia scen, w których chce umieścić osobę. Najpierw robi miniaturowy plan z polistyrenu i fotografuje go w tym samym świetle, co modela. Żeby było jak najbardziej realistycznie, stosuje warstwy tekstur (drewno, cement, itp.), aby oddać wrażenie prawdziwych budynków; to prosta sztuczka, która nie wymaga dużo czasu ani kosztów.

Poznaj artystów: cyfrowa sztuka w zasięgu każdego

Już 10 września na www.tenbyfotolia.com oraz oficjalnym kanale Youtube Kolekcji TEN http://www.youtube.com/tencollection dostępne będzie wideo making-of, w którym można będzie zobaczyć proces kreatywny artystów, od momentu ich pierwszego spotkania, aż do finalnego projektu. Zwiastun filmu jest już dostępny TUTAJ.

W dniu 10 września kompletny plik .PSD z pracą „Energy of Life” ze wszystkimi warstwami, efektami, ustawieniami fotograficznych miar, zasobami banku zdjęć Fotolia, zdjęciami Mikela i obrazami Fotolia będzie dostępny do pobrania za darmo przez 24 godziny na www.tenbyfotolia.com. Zdjęcie wykorzystane w pracy, wraz z 10 innymi fotografiami zrobionymi podczas tworzenia projektu, jest już dostępne w sprzedaży na www.fotolia.pl

Konkurs TEN Sezon 3

Wyzwanie Christophe’a Hueta i Mikela Muruzabala rozpoczyna się 12 września

Począwszy od 12 września, bank zdjęć Fotolia ogłasza międzynarodowy konkurs dla projektantów i fotografów, który zostanie uruchomiony na Facebooku i będzie dostępny na www.tenbyfotolia.com. Profesjonaliści i amatorzy będą mieć okazję do wyzwania duetu artystów i stworzenia pracy zainspirowanej tematem „Individuality in the Future”. Projektanci zostaną poproszeni o przedstawienie swojej interpretacji projektu Christophe’a Hueta, a fotografowie przedstawią swoje najlepsze zdjęcia za pomocą technik Mikela Muruzabala, które zostaną szczegółowo omówione w wideo making-of.

Na zwycięzców czeka wiele wspaniałych nagród takich, jak:
tablety Wacom, subskrypcje Adobe Creative Cloud, drukarki Roland VersaStudio BN-20, druki Exaprint czy reflektor Wescott.

O projekcie TEN Fotolia

Kolekcja TEN to edukacyjna inicjatywa, która powstała przy współpracy Fotolii z dwoma wspólnotami graficznymi – Wisibility i Amkashop. Przez kolejnych 10 miesięcy użytkownicy internetu mogą pobrać za darmo, przez 24 godziny od momentu publikacji, plik .PSD z pracą jednego z 10 światowej sławy artystów cyfrowych, które powstały na bazie zdjęć z Fotolii. Użytkownicy internetu w każdym kolejnym miesiącu trwania projektu będą mieli dostęp do pliku .PSD, w którym będzie można zobaczyć wszystkie warstwy i wykorzystane techniki. Projekt TEN wspierają międzynarodowi partnerzy Adobe i Wacom, a także lokalni Wilogo, EIZO oraz Eduweb.pl.

Related posts

Top
font