CHG90 – superszeroko

Monitor Samsung C49HG90 to pierwszy na świecie wyświetlacz QLED o tak dużej przekątnej – 49 cali. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki stopień zakrzywienia ekranu (1800R) i proporcje – 32:9, co sprawia, że może on z powodzeniem zastąpić nie tylko dwa, ale nawet trzy monitory. CHG90 jest idealnym rozwiązaniem dla specjalistów, takich jak np. graficy, montażyści, fotografowie czy finansiści, którzy potrzebują, aby monitor zapewniał wysokiej jakości obraz i duży obszar roboczy.

Praca przy komputerze już od lat jest naturalnym środowiskiem dla wielu zawodów. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej czynności możemy wykonać za pomocą maszyny liczącej. W związku z tym wzrastają również wymagania użytkowników, którzy oczekują rozwiązania, które nie tylko uczyni ich pracę bardziej efektywną, lecz także komfortową, mniej męczącą i w pełni odpowiadającą na potrzebę tzw. multizadaniowości.

Technologia rozwija się wraz z wymaganiami użytkowników, czego przykładem jest monitor Samsung CHG90. Został on stworzony z myślą o profesjonalistach, którzy oczekują przede wszystkim dobrego odwzorowania kolorów – realistycznego obrazu oraz możliwie jak największego obszaru roboczego.

Monitor CHG90 wyposażony jest w technologię HDR (high dynamic range) zapewniającą wysoki poziom realizmu i wyrazistości kolorów. Co więcej, w urządzeniu zastosowano technologię kropek kwantowych. Obsługuje ona ok. 125 procent widma kolorów sRGB oraz w 95 procentach spełnia standard filmowy Digital Cinema Initiatives (DCI-P3), co zapewnia wyjątkowo szeroki zakres kolorów. QLED to również gwarancja wiernego odtworzenia niezliczonych odcieni – ciemnych czerwieni i zieleni. Są to niezwykle przydatne funkcje dla użytkowników poszukujących rozwiązania zapewniającego jak najlepszego odwzorowania kolorów.

Monitor CHG90 ma wyjątkowy ekran o przekątnej 49 cali, współczynniku proporcji 32:9 i rozdzielczości podwójnego Full HD (DFHD) – 3440 x 1800. Dzięki temu zapewnia użytkownikom niedostępną do tej pory, bardzo szeroką przestrzeń roboczą. Ergonomiczna krzywizna 1800R i kąt widzenia, osiągający 178 stopni, oferują optymalną widoczność treści z dowolnego miejsca. CHG90 skutecznie zastępuje trzy połączone ze sobą monitory, eliminując ze środka przestrzeni roboczej ramki wyświetlaczy. Szeroki ekran zapewnia łatwiejszą pracę montażystom i twórcom animacji filmowych, ale także administratorom, specjalistom od rynków finansowych czy programistom.

Egzemplarz monitora CHG90 trafił na testy do Działu Techniki telewizji TVN. Wyświetlacz został wypróbowany przez użytkowników o różnych profilach – m.in. programista, administrator systemów, realizator dźwięku, montażysta wideo, pracownik wsparcia IT.

– Monitor świetnie sprawdził się u każdego z naszych testujących. Wszyscy bardzo docenili wielkość obszaru roboczego, co szczególnie jest istotne dla montażystów, ale także informatyków i administratorów, którzy często muszą korzystać z dwóch lub nawet trzech monitorów jednocześnie. Graficy i montażyści wideo z kolei zwrócili szczególną uwagę na jakość obrazu, który dzięki doskonałemu odwzorowaniu kolorów i łatwej kalibracji świetnie sprawdził się także do tego zadania. Co ciekawe, nawet wyświetlanie typowego telewizyjnego sygnału HD (jednoczesne oglądanie dwóch różnych sygnałów interlace) odbywało się bardzo poprawnie – mówi Wojciech Jabłonowski z Działu Techniki TVN.

CHG90 został przetestowany także przez pracowników największego e-kantora w Polsce, firmy Cinkciarz.pl.

– Specyfika pracy w obszarze finansów powoduje, że muszę obserwować wiele okien jednocześnie. Aby osiągnąć ten cel, byłem dotąd zmuszony do używania kilku monitorów w tym samym czasie. Chociaż spełniały swoje zadanie, miały ograniczenia w postaci szerokości ekranu. Aby przeanalizować wykres w szerszym zakresie np. w skali roku byłem zmuszony do zmiany skali dokładności. Nowy monitor pozwala na zachowanie precyzji przy analizie pełnej historii zmienności nawet w skali 20 lat! Ta sama użyteczność ekranu doskonale sprawdza się przy pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi. Istotną zaletą monitora, poza wygodą używania jego pełnej szerokości, jest możliwość podzielenia go na kilka monitorów wirtualnych. Pozwala to na wygodne zarządzanie liczbą okien. Pozytywnie wpływa to chociażby na możliwość szybkiego porównania danych dostępnych w wielu oknach równocześnie. Warta podkreślenia jest również jakość i wyrazistość obrazu – mówi Artur Stefański, FX Dealer w Cinkciarz.pl.


 

Top
font