Kolumny IL Cremonese

SFcremonese

IL CREMONESE to najnowsza kolumna głośnikowa firmy Sonus faber. Dołącza ona do najbardziej znanej w gamie marki rodziny Homage. Zastosowano w niej wysokiej klasy przetworniki, a także zadbano o piękny design. Projekt tej 3-1/2 drożnej kolumny podłogowej jest rezultatem ewolucyjnego podejścia do rozwoju produktu. Bazuje on na rozwiązaniach zaczerpniętych z wcześniejszej Lilium oraz innych zestawów głośnikowych firmy Sonus Faber. IL Cremonese będą dostępne w listopadzie 2015, w cenie ok. 85000 zł za sztukę.

SFcremonese

Nazwa Il Cremonese jest hołdem dla Antonio Stradivariego – jednego z najbardziej znanych na świecie lutników, mieszkającego niegdyś w miasteczku Cremona. W 2015 roku mija 300 lat od ich stworzenia. Skrzypce „Joachim“, początkowo nazywane tak już od XVII wieku od imienia ich pierwszego właściciela, a wyprodukowane przez Stradivariego, zostały przemianowane na „Il Cremonese“ w 1961 roku. Miało to miejsce z okazji powrotu tego cennego eksponatu do miasta Cremona, gdzie skrzypce wzbogaciły zasoby Museo del Violino jako element ich stałej ekspozycji. Jest to jeden z najważniejszych instrumentów w historii włoskiego lutnictwa. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i proporcjom, jakości i głębi dźwięku oraz użytym pięknym materiałom, skrzypce te stanowią obecnie jeden z najważniejszych eksponatów muzeum.

Innowacyjność konstrukcyjna
W Il Cremonese wykorzystano wiele autorskich, znanych z wcześniejszych modeli Sonus faber, patentów i technologii.

System Stealth Reflex – technologia pozwalająca na zmniejszenie wymiarów wewnętrznej objętości akustycznej przy zachowaniu kontroli nad poziomem zniekształceń. System Stealth Reflex wykorzystuje dwa ortogonalne porty ustawione względem siebie pod kątem prostym: jeden umieszczony w tylnej ściance obudowy, obsługuje przetwornik nisko-średniotonowy, drugi skierowany w dół, obsługuje przetworniki niskotonowe i subwoofer.

System Eliminacji Rozprzestrzeniania Wibracji (ang. Z.V.T. – Zero Vibration Transmission) – system antywibracyjny izolujący obudowę od podłoża i od środowiska akustycznego, otaczającego kolumny. Zastosowano tutaj rewolucyjną metodę polegającą na wykorzystaniu nowoczesnych elastomerów zamontowanych bezpośrednio we wnętrzu kolców podłogowych. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania znakomicie uproszczono konstrukcję i poprawiono estetykę i lekkość projektu.

Podwójna wibroizolacja Dampshelves – składająca się z dwóch masywnych płyt, dolnej i górnej, wykonanych z czarnego, szczotkowanego Avionalu. Płyty te działają jak mechaniczne tłumiki energii, wytracające drgania generowane przez potężne przetworniki zastosowane w Il Cremonese. Avional jest wysokowytrzymałym stopem aluminium zawierającym domieszki miedzi – 4,75%, magnezu – 0,5% oraz 1,4% krzemu.

System Schodkowej Emisji Najniższych Częstotliwości (ang. Staggered Low Frequencies Emission Technology) – wykorzystany po raz pierwszy od czasów projektu „the Sonus faber“. System optymalizuje charakterystykę przetwarzania w zakresie najniższych częstotliwości.

SFcremonese

Membrany zastosowane w przetwornikach kolumn Sonus faber to kolejny dowód na pomysłowość inżynierów włoskiej marki. Głośnik wysokotonowy to produkt całkowicie zaprojektowany w ramach firmy Sonus faber. Przetwornik Arrow Point DAD, wyposażono w membranę w postaci sfery z wytłumionym szczytem (ang.: Damped Apex Dome). W paśmie średniotnowym pracuje przetwornik Sonus Faber M18 XTR-04, a głośniki niskotonowe to Sonus Faber W18XTR-12 (czyli przeskalowana w dół wersja przetworników niskotonowych jakiej użyto w modelu Lilium) oraz obsługujący pasmo ultraniskich częstotliwości przetwornik W22XTR. Ten ostatni jest najnowszym projektem rodem z fabryki z Arcugnano. Z kolei w zwrotnicy wykorzystano zapewniającą wyśmienite rezultaty odsłuchowe, innowacyjną architekturę Paracross.

Projekt

Il Cremonese charakteryzują się innowacyjnym kształtem obudowy. Pięciokątny romboid przywołuje na myśl szlachetny kamień jakim jest diament. Jednocześnie taka właśnie forma optymalizuje sztywność drewnianej konstrukcji, a unikalny kształt rombu jest natychmiast rozpoznawalny jako charakterystyczny dla kolumn Sonus faber. Wzornictwo modelu IL Cremonese jest inspirowane kolumnami Lilium. W najnowszym projekcie elegancję połączono z nowoczesnym dość zdecydowanym i dynamicznym design, co jest niejako wyrazem ewolucji marki w kierunku innowacji – zarówno  technologicznych jak i wizualnych. Sonus faber jednocześnie zachowuje historyczne dziedzictwo marki, nawiązując otwarcie do historii lutnictwa oraz swoich własnych dokonań.

Ii Cremonese są hołdem dla Antonio Stradivariego i Andrea Amati – twórców doskonałych instrumentów i artystów, którzy na przełomie XVII i XVIII wieku zrewolucjonizowali rzemiosło ówczesnych lutników. Opracowane przez nich koncepcje i metody produkcji instrumentów smyczkowych doceniane, szanowane i naśladowane są do dziś na całym świecie – także przez firmę Sonus faber.

Wzornictwo

Podobnie jak w modelu Lilium, projekt Il Cremonese, łączy w sobie kontrastujące i wzajemnie sprzeczne cele projektowe. W ramach obudowy o zmniejszonej objętości otrzymujemy doskonałą zdolność do reprodukcji niskich częstotliwości oraz zdolność przetwarzania całego szerokiego spektrum częstotliwości, łącząc przy tym zdolność do wykazywania się zarówno imponującą mocą i potęgą brzmienia, ale również absolutnej ciszy i rozdzielczości szczegółów. To wszystko stało się możliwe dzięki zastosowaniu systemu odsprzęgania kolumn od podłogi, dzięki któremu uzyskano doskonałą rozdzielczość tego podłogowego systemu. Osiągnięto cel, jakim jest naturalność dźwięku, a zarazem nowoczesny i olśniewający wygląd, design.

Materiały

Lakierowane drewno orzecha, hartowane szkło, czarna skóra i szczotkowane aluminium, a więc te same materiały, których użyto w modelu Aida i Lilium – to kolejny rodzaj hołdu składanego tradycji. Il Cremonese będzie dostępna w dwóch, stosowanych przez firmę Sonus faber, klasycznych wykończeniach: czerwień (RED) i orzech (WALNUT).

Polska premiera głośników będzie miała miejsce podczas Audio Video Show 2015 w Warszawie, w dniach 6-8 listopada w Hotelu Radison Blu Sobieski , Galeria I.


ww.

Top
font