OLED-y od LG zaleją świat?

LG OLED

Choć tak bardzo tego jeszcze na półkach sklepowych nie widać, sprawa wydaje się przesądzona: przyszłość należeć będzie to wyświetlaczy OLED. Najbardziej rzucają się w oczy i najbardziej spektakularnie wyglądają oczywiście telewizory OLED. Przy okazji nowych modeli najwięcej się też o tej technologii mówi. Ale ekrany OLED-owe mamy przecież i w smartfonach, i w tabletach, i smartwatchach, coraz więcej ekranów pojawia się w samochodach i pewnie w wielu innych zastosowaniach. Taki kierunek potwierdzają też najnowsze doniesienia o inwestycjach firmy LG w produkcję paneli OLED nowej generacji.

LG OLED

1,6 miliarda dolarów (1,84 biliona wonów koreańskich) – tyle firma LG Display, czołowy innowator w dziedzinie technologii wyświetlaczy, zainwestuje w budowę nowej fabryki P10 paneli OLED. Zakład ma powstać w koreańskiej miejscowości Paju, natomiast produkcja w nowej fabryce rozpocznie się w pierwszym półroczu 2018. Ta kwota obejmuje wykonanie fundamentów oraz infrastruktury zapewniającej dostawy wody i energii elektrycznej. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Jednak łączny koszt budowy zakładu P10 przekroczy 10 bilionów wonów koreańskich (8,5 miliarda USD), nie jest to jednak koniec inwestycji LG Display. Firma zamierza zwiększać skalę produkcji odpowiednio do popytu oraz sytuacji rynkowej. Firma planuje wytwarzanie paneli OLED na potrzeby wszystkich kategorii produktowych, w tym telewizorów o największych przekątnych zaliczających się do 9 generacji lub nowszych, a także paneli do produktów, które zostaną wprowadzone w przyszłości, np. wyświetlaczy elastycznych i przezroczystych.

Jak powiedział dr Sang Beom Han, Dyrektor Generalny oraz Prezes spółki LG DisplayInwestycja firmy LG Display w budowę zakładu P10 ma historyczne znaczenie dla branży, ponieważ nie tylko pomoże rozwijać rynek paneli OLED, ale także przyspieszy prace nad przyszłymi technologiami wyświetlaczy. Wierzymy, że wspólnymi siłami, wraz z aktywnym wsparciem ze strony koreańskiego rządu stworzymy zakład P10, który stanie się sercem globalnego przemysłu OLED”.

Według prognozy firmy badawczej IHS, wartość ogólnoświatowego rynku paneli OLED zwiększy się z 8,7 miliarda USD w roku 2014 do 29,1 miliarda USD w roku 2022. Producenci telewizorów z Korei, Chin i Japonii wprowadzili już na rynek telewizory OLED. Ponadto, przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości technologia OLED zostanie wdrożona także przez inne firmy z Japonii i Europy. Zapotrzebowanie na elastyczne panele OLED wciąż rośnie, a ze względu na ich elastyczną strukturę coraz częściej są stosowane w smartwatchach i motoryzacji.

W sierpniu spółka LG Display zapowiedziała, że do roku 2018 zainwestuje ponad 10 bilionów wonów koreańskich (8,5 miliarda USD) w zwiększenie produkcji dużych paneli i elastycznych wyświetlaczy OLED, a także ekranów LCD klasy premium. Niedawno poinformowała także, że zainwestuje 1,05 biliona wonów koreańskich (0,9 miliarda USD) w produkcję elastycznych paneli OLED 6 generacji, zlokalizowaną w miejscowości Gumi, w prowincji Gyeongsangbuk. Zakład ten będzie wytwarzać 7500 paneli miesięcznie, rozpoczęcie masowej produkcji planowane jest na pierwsze półrocze 2017.

OLED LG

Źródło: Raport IHS / OLED Display Market Tracker / 03 ’15

 

 

Related posts

Top
font