Czy chmury są bezpieczne?

Tempo rozwoju rynku usług chmurowych rośnie z każdym rokiem. Zgodnie z prognozami Gartnera już w 2020 roku jego wartość ma wzrosnąć do ponad 380 mld dolarów. Nie byłoby to możliwe bez spełnienia rygorystycznych norm związanych z bezpieczeństwem. Liderem w tej dziedzinie jest Microsoft, który spełniając najwyższe standardy, dba o skuteczną ochronę danych swoich klientów.

Jeden z flagowych produktów Microsoftu jest Office 365, który sprawdza się w firmach na całym świecie. Rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, umożliwiając pracę z każdego miejsca, ale przede wszystkim bezpieczne, chroniąc wszystkie ważne pliki, dane oraz kontakty.

ISO 27018

Microsoft jest pierwszą na świecie firmą, która otrzymała certyfikat zgodności ze standardem ISO 27018, potwierdzającym bezpieczeństwo przechowywanych danych osobowych przez usługodawców chmurowych. Certyfikat obejmuje Microsoft Azure, Office 365, Dynamics 365 oraz Intune. Daje użytkownikom gwarancję pełnej kontroli nad danymi, które są przetwarzane wyłącznie z ich instrukcjami. Zgodność z normą ISO 27018 oznacza także, że klient wie, co dzieje się z jego danymi i jest informowany, gdzie są przechowywane.

Microsoft zapewnia także, że dane nie będą wykorzystywane do celów marketingowych, ale przede wszystkim daje gwarancję skutecznej ochrony. Norma ISO 27018 narzuca ograniczenia związane m.in. z przesyłaniem danych w sieciach publicznych i przechowywaniem na przenośnych nośnikach, reguluje także procesy związane z odzyskiwaniem i przywracaniem danych. Zgodnie z normą, jeśli prawo tego nie zabrania, Microsoft informuje swoich klientów o wnioskach organów państwowych o ujawnienie danych osobowych.

Tarcza prywatności

Nowy standard ochrony danych osobowych przekazywanych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską wyznacza ogłoszona w lipcu 2016 roku umowa EU-U.S. Privacy Shield, czyli Tarcza Prywatności. Dokument zabezpieczający prawa Europejczyków wyjaśnia między innymi kwestie związane ze zbieraniem informacji przez amerykańskie agencje bezpieczeństwa, a także wprowadza nowe przepisy dotyczące rutynowego przechowywania zapisów rozmów telefonicznych, wiadomości elektronicznych itp. oraz dalszego ich przekazywania.

Bezpiecznie, bezpieczniej, Office 365

Tarcza prywatności oraz zgodność z normą ISO 27018 to ważne aspekty, dające pewność, że dane są odpowiednio chronione. Tyle z teorii, jak kwestia bezpieczeństwa Office 365 wygląda w praktyce? Usługa posiada wbudowane funkcje zabezpieczeń, a także mechanizmy zarządzania zabezpieczeniami, co pozwala na dostosowywanie ustawień bezpieczeństwa do indywidualnych potrzeb i wymagań. Centra, w których przechowywane są dane usługi Office 365 są monitorowane przez całą dobę, zapewniając ochronę na najwyższym poziomie. Bezpieczeństwo Office 365 dostrzec można na wielu płaszczyznach. Co ważne, administratorzy mogą dostosować usługę do potrzeb biznesowych, odpowiednio nią zarządzając i konfigurując.

– Office 365 to funkcjonalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, które Microsoft stawia na pierwszym miejscu. Potwierdzenie tego można znaleźć nie tylko w standardach, jakie spełnia producent, ale także w innych obszarach. Automatyczne tworzenie 6 kopii zapasowych przechowywanych w dwóch centrach danych, funkcja podwójnego logowania czy możliwość odzyskania usuniętych plików i wiadomości sprawiają, że poziom bezpieczeństwa jest bardzo wysoki. Microsoft zapewnia także finansową gwarancję bezawaryjnego działania i ciągłości usługi na poziomie 99,9% – wyjaśnia Konrad Nieboj, Microsoft Cloud Team Leader z Senetic.


 

Top
font