Edimax N600 – uniwersalny most bezprzewodowy

Edimax Bridge N600

Edimax Bridge CV-7438nDM

Edimax Bridge Dual-Band CV-7438nDM

Najwięcej uwagi poświęca się zwykle urządzeniem najbardziej efektownym – nowym telewizorom, tabletom, smartfonom czy aparatom. Niewątpliwe ładnie one wyglądają i łatwo je zachwalać, ale w ich cieniu pojawiają się rozwiązania, może nie tak bardzo spektakularne, lecz niezwykle użyteczne, ba, nawet niezbędne, by z tych okazałych urządzeń w pełni korzystać, stanowiące wręcz warunek rozbudowywania ich funkcjonalności. Za technologię taką uważam łączność Wi-Fi. Ostatni czas pokazuje, jak silnie się ona upowszechnia, zastępując niezmierzone ilości kabli i wzbogacając kolejne urządzenia, które do niedawna ze standardu tego nie korzystały, jak telewizory właśnie, aparaty fotograficzne czy głośniki. Stosunkowo mało uwagi poświęcamy nowym standardom transmisji czy drobnym urządzeniom odpowiedzialnym za łączność Wi-Fi. Oczywiście niesłusznie. Gdyby nie routery z Wi-Fi, karty czy adaptery Wi-Fi do komputerów, wzmacniacze sygnału musielibyśmy wydawać ogromne pieniądze na wymianę sprzętu albo groziłaby nam śmierć w plątaninie kabli. Dlatego tym razem poświęcimy trochę uwagi ciekawemu i przydatnemu rozwiązaniu firmy Edimax. Jest nim uniwersalny most bezprzewodowy CV-7438nDM.

Firma Edimax Technology zajmuje się projektowaniem i produkcją szerokiej gamy rozwiązań sieciowych. Specjalizując się w tej dziedzinie oferuje routery, ekspandery, karty bezprzewodowe, anteny, punkty dostępu, a więc urządzenia, które zwykle pracują gdzieś „w ukryciu”. Bridge N600 to jednak urządzenie, które zarówno ze względu na swą funkcjonalność, jak i wygląd możemy spokojnie wyeksponować w naszym otoczeniu. Wspominam o tym, gdyż aspekt wzorniczy jest na tyle istotny, iż został dostrzeżony przez stosowane gremium, które przyznało mu prestiżową nagrodę iF design 2014. I trudno się dziwić, gdyż forma jest rzeczywiście niezwykle ciekawa, choć prosta, przypominająca tubę z membraną głośnika. Dzięki temu bez oporów możemy umieścić urządzenie w miejscu widocznym, w sąsiedztwie głośników na biurku czy na półce obok telewizora. Bridge nie jest duży, a jedyny warunek, jaki musimy spełnić, to możliwość podłączenia do znajdującego się w pobliżu źródła zasilania.

Edimax Bridge N600
No i to jest ten moment, kiedy zwykle następuje zgrzyt, bo projektuje się ładne, zgrabne, eleganckie urządzenia, podkreślając często ich niewielkie rozmiary i kompaktowy charakter, ale uzyskane są one często jakimś kosztem. Najczęściej w efekcie zastosowania osobnego zasilacza, choć w przypadku rzeczonego mostu problem i tak został złagodzony, dzięki możliwości zasilania z gniazda USB komputera. Do tego dochodzą oczywiście jeszcze kable połączeniowe. Cóż, nie ma róży bez kolców, a poruszam te kwestie, byśmy mieli świadomość, iż mimo „bezprzewodowości” urządzenia trochę kabli potrzebujemy w zależności od sposobu wykorzystywania urządzenia. Oczywiście gigantycznym plusem przeważającym nad tymi drobiazgami jest niewątpliwie bezprzewodowe podłączenie do naszej sieci, co pozwala także na umieszczenie go w odpowiadającym nam miejscu pomieszczenia.

Edimax Bridge N600

Most jest bezprzewodowy, ale tylko jeśli chodzi o podłączenie do sieci Wi-Fi. Innych kabli nie da się uniknąć, jak choćby tych do zasilania, podłączenia głośników czy urządzenia z portem LAN.

Czym jest Edimax N600 Dual-Band Wi-Fi Bridge? To dwupasmowy most bezprzewodowy, który umożliwia podłączenie urządzeń przewodowych do bezprzewodowej sieci, zarówno standardu 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Zatem jeśli mamy telewizor smart (choć nie koniecznie, o czym za chwilę), odtwarzacz Blu-ray czy DVD, wieżę audio czy konsolę do gier, które mogą korzystać z Internetu lub po prostu z naszej sieci komputerowej, gdyż wyposażone są w gniazdo sieciowe LAN, ale nie mają wbudowanego modułu Wi-Fi albo z innych powodów nie możemy dociągnąć do nich kabla sieciowego, Bridge N600 rozwiąże problem łączności, gdyż dysponuje on portami LAN, dzięki czemu może obsłużyć jednocześnie nawet dwa połączenia.
Co więcej, ma on wbudowane gniazdo jack 3,5 mm, do którego możemy podłączyć aktywne głośniki i przesyłać do nich muzykę ze smartfona czy komputera.
Także w przypadku telewizora, który nie należy do najnowszych, tych z dopiskiem „smart” i nie dysponuje możliwością połączenia z Internetem, most może się okazać przydatny. Na przykład w sytuacji, gdy korzystamy z dekodera telewizji satelitarnej wyposażonego w port Ethernet, a dostawca pewne usługi online udostępnia, choćby serwis ipla w Cyfrowym Polsacie.

Edimax Bridge N600

Most bezprzewodowy Edimax sprawdził się we współpracy i z iPadam, i ze smartfonem, i z komputerem.

Most, jak to most, tworzy tylko połączenie i to nie sam – trzeba mu w tym pomóc, odpowiednio konfigurując. Przyznam, że miałem pewne wątpliwość, jak sobie z tym poradzi, gdyż zdarzało mi się przy innych urządzeniach tego typu – takich, które „wpasowujemy” w naszą sieć, że nie zawsze proces przebiegał bezproblemowo, a nawet czasem kończył się niepowodzeniem albo niepełną funkcjonalnością. Nieraz trzeba było też korzystać z zawiłych instrukcji konfiguracji. Jednak tym razem podłączenie okazało się proste i stosunkowo szybkie. W pierwszej kolejności po podłączeniu zasilania, Bridge zgłasza się wśród dostępnych sieci bezprzewodowych. Teraz musimy się z nim połączyć, by wprowadzić ustawienia naszej dotychczasowej sieci. Umożliwi to funkcja iQ Setup, obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej. Most zapisuje ustawienia jednego routera i pamięta je po wyłączeniu. Jeśli chcemy dokonać zmiany sieci czy routera musimy zresetować urządzenie. Jako że jest to most nasze urządzenia będą się komunikować z nim za pośrednictwem routera, więc trzeba mieć na uwadze liczbę urządzeń, jakie może obsłużyć jednocześnie nasz router. Obecnie kiedy korzystamy często z kilku komputerów, smartfonów, tabletów dość szybko  możemy wyczerpać limit. W każdym razie połączenie i konfiguracja przebiegła bezproblemowo i właściwie już można zacząć przesyłać muzykę ze smartfona na głośniki podłączone do mostu. Musimy tylko dysponować aplikacją do odtwarzania, która umożliwia przełączenie odtwarzania właśnie na urządzenie zewnętrzne skomunikowane przez Wi-Fi. CV-7438nDM jest zgodny ze standardami bezprzewodowymi 802.11a/b/g/n, a maksymalna prędkość transmisji w sieci bezprzewodowej wynosi do 300 Mb/s. Odbywała się ona bezproblemowo, jakość dźwięku nie budziła zastrzeżeń. No i jest to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie pozwalające nam w wygodny sposób korzystać z zasobów zgromadzonych na tablecie czy smartfonie. Jeśli głośniki stoją w pobliżu komputera i tutaj też umieszczamy most, możemy – jak wspomniałem wcześniej – zasilać go z portu USB.
Bridge bez problemu sprawdził się też po podłączeniu do dekodera telewizji satelitarnej Cyfrowego Polsatu, dzięki czemu można było uzyskać dostęp do serwisów dostępnych w Internecie. Co więcej, radził też sobie przy jednoczesnym korzystaniu i z Internetu przez telewizor, i ze streamingu muzyki ze smartfona odtwarzanej przez głośniki.

Edimax Bridge setup Edimax Bridge setup2 Edimax Bridge N600

Edimax Bridge CV-7438nDM okazał się bardzo sprawnie i bezproblemowo działającym urządzeniem. Połączenie było stabilne, a szybkość transferu i obsługa dwóch kanałów pozwalała na elastyczne dopasowane do naszych potrzeb. Co ważne – instalacja i konfiguracja nie nastręczała problemów. Warto też docenić wzornictwo oraz jakość wykonania urządzenia. Trzeba za nie zapłacić około 240 zł. Może nie jest to mało, ale w wielu sytuacjach okaże się z pewnością jedynym, wygodnym rozwiązaniem, choćby wtedy, gdy chcemy mieć możliwość słuchania naszych ulubionych utworów zgromadzonych na smartfonie z wykorzystaniem zewnętrznych głośników, ale bez konieczności angażowania w tym celu większego zestawu, choćby z powodu braku miejsca. Podsumowując – Bridge N600 zdecydowanie przypadł mi do gustu. Polecam.   

Grzegorz Mosieniak

Related posts

Top
font