Najnowsze szkła Nikona

Obiektywy Nikkor

Oto mamy kilka nowych, interesujących propozycji Nikona. Po pierwsze – obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4; po drugie –  dwa najlżejsze w swojej klasie profesjonalne superteleobiektywy: AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR oraz AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR.

Nikkor AFS  DX 16-80

Ważący zaledwie 480 g, NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4 jest doskonałym wyborem do ogólnego fotografowania, jak również do fotografii podróżniczej. Dzięki zaawansowanym technologiom zawartym w niewielkich rozmiarach obiektyw zadowoli zarówno wymagających entuzjastów fotografii, jak i zawodowców, którzy chcą podróżować z lekkim zestawem obiektywu z aparatem o matrycy w formacie DX.

NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4

to zaawansowana i zwarta konstrukcja ważąca jedynie 480 g. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych – 16–80 mm – obiektyw umożliwi fotografowanie w większości sytuacji zdjęciowych: od rozległych krajobrazów do dyskretnych portretów. Duży maksymalny otwór względny f/2,8–4 pomaga w fotografowaniu słabo oświetlonych planów. Unikalny dla Nikona system redukcji drgań VR oferuje zysk czterech stopni ekspozycji, co pozwala na ostre zdjęcia nawet, gdy czas ekspozycji jest relatywnie długi. Jest to pierwszy obiektyw do formatu DX, który posiada technologie znane z segmentu profesjonalnego: elektromagnetyczną przysłonę, ochronne powłoki fluorynowe oraz powłoki nanokrystaliczne.

Wszystko to udało się zmieścić w niewielkim korpusie. Połączenie tych cech powoduje, że obiektyw idealnie sprawdzi się w podróży, gdyż nie zabierze wiele miejsca w torbie, a na pewno umożliwi wykonanie fantastycznych zdjęć – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania Nikon Europe.

Jasny zoom

Nowy NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4 to mobilny pięciokrotny zoom, który jest odpowiednikiem ogniskowych 24–120 mm w formacie pełnoklatkowym. Bez względu na to, czy obiekt jest fotografowany szerokokątnym zakresem obiektywu, czy przy użyciu największej ogniskowej, uzyskamy na zdjęciu miłe dla oka rozmycie tła, nawet w słabym oświetleniu. Dodatkową zaletą jest minimalna odległość fotografowania, pozwalająca zbliżyć się do obiektu aż na 0,35 m.

Najnowsze technologie

Zastosowanie technologii z modeli profesjonalnych pozwala na osiągnięcie imponującej jakości zdjęć. Elektromagnetyczna przysłona odpowiada za precyzyjną ekspozycję, zwłaszcza przy szybkich zdjęciach seryjnych. Ochronna warstwa fluorynowa aktywnie odpycha wodę, pył i brud bez pogarszania jakości optycznej obiektywu oraz ułatwia czyszczenie szkła bez niszczenia powierzchni soczewek. Dodatkowo jest to pierwszy obiektyw formatu DX, w którym zastosowano powłoki nanokrystaliczne Nikon.

Stały i cichy

Nowy obiektyw został wyposażony w najnowszej generacji system redukcji drgań (VR), który umożliwia fotografowanie z czasem ekspozycji o cztery stopnie dłuższym bez poruszenia wywołanego drgnięciem aparatu. Działanie systemu VR jest ciche, a możliwe do wyboru są dwa tryby pracy (Normal do ogólnego fotografowania „z ręki” lub Activesłużące do zniwelowania drgań o częstotliwościach wywołanych urządzeniami mechanicznymi). Przełącznik M/A pozwala na płynne przejście na ręczne ustawianie ostrości w szczególnych przypadkach.

Wysoka wydajność optyczna

Obiektyw został zaprojektowany do wydobycia maksymalnej jakości z obecnych lustrzanek formatu DX o wysokiej rozdzielczości matrycy. Jego zaawansowany układ optyczny składa się z 17 elementów w 13 grupach. Poza zastosowaniem powłok nanokrystalicznych i ochronnych powłok fluorynowych, w obiektywie użyto trzy soczewki asferyczne i cztery wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (ED). Błędy optyczne takie, jak „ghosting”, flary czy inne zniekształcenia, zostały zminimalizowane tak, aby otrzymać obraz o wysokim kontraście w różnorodnych warunkach oświetleniowych w całym zakresie ogniskowych obiektywu.

No i dwa imponujące obiektywy udoskonalone pod względem parametrów technicznych oraz znacznie lżejsze od poprzedników  – superteleobiektywyw dla profesjonalnych fotografów.

Nikkor AFS 600E

Nikkor AFS 500E

AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR oraz AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR

To najlżejsze tego typu konstrukcje wśród pełnoklatkowych obiektywów, dostępnych na rynku. Przeznaczone są one do ujęć, w których konieczne jest duże zbliżenie – np. w fotografii sportowej czy obserwacji zwierząt. Masę obiektywu 500 mm f/4E zredukowano o 20%, a 600 mm f/4E aż o 25%.

Oba obiektywy cechuje również zupełnie nowa konstrukcja optyczna, w której wykorzystano lekkie soczewki z fluorytu, a także powłokę nanokrystaliczną i szkło ED. Zastosowanie soczewek fluorytowych oraz konstrukcji ze stopu magnezowego umożliwiło znaczną redukcję masy. W obu obiektywach zastosowano najnowsze technologie, na przykład elektromagnetyczną przysłonę, która zapewnia spójną i precyzyjniejszą ekspozycję podczas fotografowania seryjnego z dużą szybkością. Oba obiektywy wyposażono także w najnowszą wersję opracowanej w firmie Nikon technologii redukcji drgań. Zapewnia ona imponujący efekt, porównywalny ze skróceniem czasu otwarcia migawki nawet o cztery stopnie przysłony, oraz oferuje tryb SPORT – idealny do śledzenia szybkiej akcji. Kolejna nowa cecha to obrotowy pierścień mocowania do statywu z gniazdem blokady firmy Kensington oraz kompletnie nowym łożyskowaniem umożliwiającym płynne zmiany orientacji kadru. Ponadto oba obiektywy wyposażono w opatentowane przez firmę Nikon fluorowe powłoki, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud.

Najnowsza optyka NIKKOR mierzy się z jednym z największych problemów dotyczących superteleobiektywów – z masą. W przypadku obu nowych produktów w spektakularny sposób zredukowano masę oraz zwiększono wydajność dzięki nowej konstrukcji optycznej oraz najnowszym technologiom w dziedzinie obiektywów. Lekkość sprzętu będzie najbardziej odczuwalna w terenie dzięki zmniejszonym naprężeniom korpusu oraz lepszemu wyważeniu – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe

Przesunięcie punktu równowagi

Każdy, kto pracuje w terenie z dużymi superteleobiektywami, wie, że liczy się każdy gram, a zwiększenie jasności robi wielką różnicę. Dzięki zastosowaniu szkła fluorytowego redukcja masy obiektywów nie odbyła się kosztem jakości zdjęć. Ważący około 3090 g nowy obiektyw 500 mm jest o 790 g lżejszy od swojego poprzednika i waży mniej niż produkowany obecnie obiektyw 200–400 mm f/4 VR II. Z kolei nowy obiektyw o ogniskowej 600 mm waży około 3810 g i jest aż o 1250 g lżejszy od wcześniejszej wersji. W obu obiektywach bardziej odciążono przednią część, a soczewki fluorytowe poprawiły także parametry optyczne.

Stabilność i niezawodność

Poprzez zastosowanie najnowszej generacji technologii redukcji drgań firmy Nikon, czasy otwarcia migawki można wydłużyć się nawet o cztery stopnie przysłony, skutecznie minimalizując rozmycie powodowane przez drgania aparatu. Oba obiektywy wyposażone są w tryb redukcji drgań SPORT, a także automatyczne wykrywanie statywu. Tryb SPORT zapewnia stabilny obraz w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu i pozwala uzyskać szybkość zdjęć seryjnych oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań. Obiektywy posiadają także przysłonę elektromagnetyczną, która gwarantuje stabilność ekspozycji, szczególnie podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych.

Szybkie ustawianie ostrości

Cichy silnik falowy firmy Nikon odpowiada za bardzo szybkie i ciche działanie autofokusa oraz umożliwia płynne przeostrzanie ręczne. Dostępne są dwa tryby autofokusa: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Nowy ogranicznik zakresu ostrości wprowadzony w obu obiektywach pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa jeszcze szybciej. Przełącznik oferuje dwie pozycje: FULL (Pełny zakres) i ∞–10 m w obiektywie 600 mm oraz FULL i ∞–8 m w obiektywie 500 mm. Ponadto skrócono minimalną odległość zdjęciową do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.

Udoskonalone parametry optyczne

Każdy z obiektywów ma nową konstrukcję optyczną z 16 soczewkami w 12 grupach. Obiektyw 600 mm ma cztery soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), a obiektyw 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe. Zminimalizowało to aberrację chromatyczną oraz zapewniło kontrolę nad flarą i refleksami. Dodatkowo oba obiektywy wyposażono w 9-listkową przysłonę o okrągłym otworze zapewniającą naturalne rozmycie obiektów poza zakresem ostrości oraz wyraźną separację głównego obiektu i tła.

Udoskonalona ergonomia

Dzięki zastosowaniu soczewek fluorytowych przód obiektywu jest lżejszy, a środek ciężkości przesuwa się do tyłu, dzięki czemu obiektyw jest znacznie stabilniejszy. Oba obiektywy mają pierścienie do mocowania na statywie, w których zainstalowano łożyskowanie, aby zapewnić płynność podczas przechodzenia od ujęć w pionie do ujęć w poziomie. Mocowanie statywowe przeniesiono bliżej tylnej części obiektywu, aby zwiększyć wygodę podczas przenoszenia. Ta zmiana umożliwia także odwrotne zakładanie dołączonej jednoelementowej osłony przeciwsłonecznej. Oba obiektywy zachowują to samo gniazdo na wsuwane filtry 40,5 mm.

Akcesoria

Obiektywy AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR i AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR współpracują z wieloma telekonwerterami AF-I/AF-S, w tym z modelami z serii TC-20E, które po dołączeniu do odpowiedniego korpusu aparatu umożliwiają działanie autofokusa przy przysłonie f/8. Oba obiektywy współpracują także z nowym kołowym filtrem polaryzacyjnym C-PL405 (do nabycia osobno) wyposażonym w pokrętło ułatwiające obracanie filtrem po włożeniu go do obiektywu.

Wraz z premierą obiektywów, Nikon wprowadza do sprzedaży dwa nowe kufry transportowe – model CT-505 dla obiektywu 500 mm oraz model CT-608 dla obiektywu 600 mm. Obydwa lekkie i wytrzymałe kufry mają składany uchwyt, który ułatwia ich układanie jeden na drugim, oraz wewnętrzne dodatkowe przegrody na filtry i telekonwertery.

Ponadto do obiektywu 600 mm dodawana jest nowa jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-40, a do obiektywu 500 mm dostępna już wcześniej jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-34. Zestaw akcesoriów dostarczanych z oboma obiektywami uzupełniają: pierścień mocowania do monopodu, wsuwany filtr neutralny (NC) o średnicy 40,5 mm, nakładana przednia pokrywka obiektywu i pasek LN-2.

Related posts

Top
font