Panasonic na IBC 2014

VARICAM HS & 35

Podczas tegorocznych targów IBC w Amsterdamie Panasonic zaprezentował ofertę urządzeń usprawniających produkcję filmową i telewizyjną. Wśród nowości znalazły się kamery z linii VariCam, kamera AJ-PX800, przenośny rejestrator AJ-PG50, mikser studyjny wideo AV-HS6000, a także szereg rozwiązań tworzonych przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

Panasonic Varicam HS

Panasonic VariCam HS

W ramach trzeciej generacji kamer VariCam Panasonic zaprezentował nowe modele – VariCam 35 mm oraz VariCam HS. Urządzenia wyróżnia konstrukcja modułowa, która pozwala na odłączenie modułu przetwornika kamery od modułu rejestrującego, umożliwiając zmianę przetwornika z formatu 2/3 cala na s35mm i odwrotnie, w zależności od potrzeb użytkowników.

Kamera Varicam HS 2/3 cala posiada funkcję zapisu slow-motion z zachowaniem wysokiej, sięgającej 240, liczby klatek na sekundę i przy zachowaniu rozdzielczości 1080p, bez konieczności wykorzystania pamięci buforowej.

Podobnie jak inne urządzenia z serii VariCam, model VariCam 35 wyposażono w gammę V-Log, dającą imponujący zakres dynamiczny, wynoszący ponad 14 stopni przysłony – powiedział Andre Meterian, odpowiedzialny w Panasonic za obszar Professional Camera Solutions. – Ponadto urządzenie umożliwia jednoczesne nagrywanie w dwóch formatach, np. 4K master i HD, przy zastosowaniu różnych kodeków i jednoczesnej kolor korekcji nagrywanego materiału bezpośrednio na planie filmowym. Te nowe funkcjonalności z pewnością przyczynią się do usprawnienia produkcji – dodał Andre Meterian.

 

Panasonic Varicam 35 mm

Panasonic VariCam 35 mm

Oba modele Varicam 35 mm i Varicam HS 2/3 cala będą dostępne w sprzedaży już w październiku 2014 roku.

Panasonic zapowiedział również ułatwienie produkcji informacyjnej, wprowadzając najlżejszą w swojej klasie kamerę naramienną typu 2/3, wyposażoną w przetwornik obrazu 3MOS.

Kamera AJ-PX800, której premiera planowana jest na październik br., waży jedynie 2,8 kg i rejestruje obraz zarówno w jakości SD, jak i HD. Urządzenie jest w stanie obsługiwać szeroką gamę kodeków, w tym AVC-Intra oraz całkowicie nowe kodeki małej przepływności AVC-Long G (50/25/12 Mbps).

Kamera AJ-PX800 jest wyposażona w port LAN/Ethernet oraz opcję połączenia bezprzewodowego. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z funkcji, takich jak podgląd i zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą komputera PC, Mac, tabletu lub smartfona. Dodatkowo połączenie z siecią 4G / LTE pozwala na natychmiastowe zdalne edytowanie nagrań, umożliwiając w ten sposób znaczne przyśpieszenie emisji i obiegu informacji , a ponadto rozszerza możliwości transmisji typu live streaming – tłumaczył Andre Meterian.

Panasonic AJ-PX800

Panasonic AJ-PX800

W sierpniu br. brytyjski nadawca ITN rozpoczął testy nowego systemu tworzenia, edycji i obiegu informacji na bazie nowych funkcjonalności kamery Panasonic, której możliwości będą również weryfikowane przez inne współpracujące z firmą podmioty z całego świata.

AJ-PX800 pojawi się na rynku wraz z nowym przenośnym rejestratorem AJ-PG50, który także umożliwia nagrywanie dual-codec , czyli jednoczesne nagrywanie w dwóch formatach, np. 4K master i HD, przy zastosowaniu różnych kodeków i jest wyposażony w podwójne gniazdo kart micro-P2 oraz pojedyncze gniazdo P2.

AJ-PG50

Współpraca Panasonica z LiveU przynosi nowe rozwiązania umożliwiające kamerom Panasonic pracę w modelu cloud computing, dzięki połączeniu z systemem LiveU Central. Pozwoli on nadawcom uzyskać zarówno uprzednio zarejestrowany, jak i transmitowany na żywo materiał, wyświetlać jego podgląd z centrali lub zdalnie, a następnie nadać go w paśmie live lub zaplanować jego emisję i rozpowszechnienie do dowolnego miejsca.

Kooperacja z LiveU ułatwi pracę naszych klientów poprzez transmisje live i transfer materiałów za pośrednictwem serwisu naszego partnera o światowej renomie – wyjaśnił Kunihiko Miyagi, odpowiedzialny za Professional AV w Panasonic.

Panasonic zapowiedział również współpracę z VidiGo celem zaprezentowania systemu Tap Camera, którego uruchomienie zaplanowano na marzec 2015 roku. Umożliwia on szybkie i łatwe zdalne sterowanie kamerą, ponieważ do kierowania jej obiektywem wystarczy jedynie ruch palca po wyświetlaczu tabletu.

Aplikacja pozwala skutecznie kontrolować kamerę tym użytkownikom, którzy nie mają na co dzień styczności z tego typu urządzeniami,przez co technologia ta znajdzie zastosowanie m.in. w branży edukacyjnej i konferencyjnej. Brak konieczności wsparcia ze strony wyspecjalizowanych operatorów kamer umożliwi redukcję kosztów i zwiększy możliwości organizacji w zakresie wykorzystania zdalnie sterowanych kamer – powiedział Andre Meterian.

Ponadto na targach IBC przedstawiono nowy studyjny mikser AV-HS6000, pierwszy model 2ME Panasonic z serii HS, który posiada specjalnie w tym celu zaprojektowany interfejs graficzny umożliwiający intuicyjną obsługę.

Panasonic AV-HS6000

Więcej informacji na temat profesjonalnego sprzętu broadcastowego Panasonic

Top
font