TARGI MOBILNE 2014

    W dniach 21-22 marca odbyły się w Warszawie na Stadionie Narodowym pierwsze targi mobilne, zorganizowane przez Fundację Polak 2.0. Swoje stoiska przygotowało około 70 wystawców. Urządzenia mobilne, głównie smartfony i tablety, a przede wszystkim aplikacje przygotowane pod ich kątem stanowiły główny temat targów. Przekrój tematyczny był ogromny – od aplikacji dla dzieci, przez programy użytkowe, na mobilnym marketingu kończąc.

01 k

Impreza rozpoczęła się konferencją zainicjowaną przez Adama Zygadlewicza, organizatora targów, a wśród gości znalazł się między innymi przedstawiciel Microsoftu wspierającego technologiczne startupy, współautor niezmiernie popularnej już aplikacji i serwisu Jakdojade.pl oraz twórcy innych innowacyjnych, rozwijających mobilne pomysły firm.

Wśród wystawców nie brakowało firm i osób, które dopiero startują ze swoim pomysłem na mobilną aplikację. Remotly Controled Mobiles (RCM) to sposób na zdalne sterowanie urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem komputera, bez konieczności ich fizycznego posiadania. To narzędzie dla firm, freelancerów, programistów, 08testerów i designerów interfejsów. Pudełko na gwarancje ma z kolei rozwiązać problem przechowywania paragonów będących dowodem gwarancji. Po zakupie fotografujemy paragon i wrzucamy w chmurę, skąd w razie potrzeby możemy go ściągnąć i wydrukować. Potrzeba jeszcze tylko powszechnego uznania takiej formy przez sprzedawców. Robimy zdjęcia komórką, wrzucamy na Instagram, a chcemy mieć papierową odbitkę? Fotolab.co zdjęcia wydrukuje i prześle do nas gotowe odbitki. Mamy problem ze snem? Tablet z odpowiednią aplikacją będzie go monitorował. Lubisz gadżety i rozmaite dodatki do swojego smartfona czy tabletu? Wystarczyło odwiedzić stoiska firm oferujących kolorowe obudowy, dodatkowe ładowarki, podstawki i głośniki Geekee czy SmartMe. Do wyboru do koloru. Nie masz gotówki, a potrzebujesz taksówki? Można skorzystać z aplikacji TAXIPAY i korporacji Sawa płacąc… smartfonem. Potrzebujesz kontrolować służbowe pojazdy? Skorzystaj z lokalizacji 05Trakero. Jak zająć dziecko? Wystarczy wybrać coś z oferty bajkoteki.pl. E-marketing, płatności mobilne i przebojowa, ciesząca się już światową sławą elektroniczna kostka do gry Dice+. To tylko fragment targowo-wystawowej oferty tej bardzo sympatycznej imprezy  wzbogaconej o program warsztatów i prezentacji, które cały czas były obficie oblegane przez żądnych informacji o mobilnych rozwiązaniach słuchaczy.

Tak więc pierwsze targi mobilne można uznać za przedsięwzięcie udane i z perspektywami, choć sposób organizacji przestrzeni targów i czasowej organizacji konferencji i odbywających się jednocześnie prezentacji w dwóch sesjach mógłby zostać udoskonalony. W każdym razie było warto i do zobaczenia za rok.

Grzegorz Mosieniak

Top
font