Zwierzak przed obiektywem

Fotografowanie zwierząt

4 października obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt, więc może przy tej okazji warto spojrzeć na naszego pupila jak na modela, modelkę, obiekt fotograficzny. Zresztą w ciągu ostatnich kilku lat rozwinęła się moda na cieszące się coraz większą popularnością zdjęcia zwierząt – było już kocie selfie czy psy przebrane na wiele sposobów. To pokazuje, że zwierzęta zajmują szczególne miejsce w naszych sercach i domach.
Chcąc dodatkowo podkreślić wagę wspomnianego Światowego Dnia Zwierząt Canon, we współpracy z Paulem Walkerem, specjalistą od fotografii zwierząt (www.pawspetphotography.co.uk) przygotował kilka podpowiedzi, dzięki którym zdjęcia domowych ulubieńców będą jeszcze bardziej niesamowite.

Fotograficzne umiejętności Walkera zostały docenione i nagrodzone przez różne fotograficzne instytucje. W 2012 roku, piąty raz z rzędu otrzymał on tytuł  „Scottish Master Pet Photographer of the Year”, a także „Pet Photographer of the Year” – wyróżnienie przyznawane przez MPA. Jego fotograficzna pasja rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie – robił zdjęcia własnym zwierzętom, m.in. psom, kotom, królikom i świnkom morskim. Prace fotografa cieszą się dużym zainteresowaniem mediów i były publikowane w magazynach na całym świecie.

1. POZOWANIE
Jeśli zwierzę, a zwłaszcza pies, wie, że dostanie nagrodę za wykonanie polecenia najczęściej chętnie współpracuje w fotografem. Aby osiągnąć najlepszy efekt, bądź jak najbliżej pupila i spraw, aby znalazł się on w centrum uwagi. Wskazówka: pamiętaj, by znaleźć się poniżej linii oczu zwierzaka. W ten sposób uchwycisz ciekawskie spojrzenie, które zawsze wygląda uroczo.

 

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

2. AKCJA
Cierpliwość i stabilna dłoń to sekretne składniki udanego zdjęcia akcji. Fotografując zwierzę w ruchu, np. podczas skoku, najczęściej, jakby automatycznie przechodzimy na bok. Dlaczego nie spróbować czegoś innego i nie ustawić się z przodu akcji? Dzięki temu ujęcia będą bardziej dynamiczne i intymne. Pamiętaj, że zawsze warto eksperymentować ze zmianą perspektywy i kątem widzenia – to może pomóc uzyskać jedno, perfekcyjne ujęcie.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

3. MAGIA SPOJRZENIA
Powiedzenie, że „oczy są zwierciadłem duszy” z pewnością odnosi się także do zwierząt. Spojrzenie ulubieńca rodziny mówi właścicielowi wszystko (zwłaszcza gdy pupil o coś prosi!). Zawsze skupiaj się na oczach – jak na poniższym przykładzie, gdzie światło pada bezpośrednio na kota, podkreślając jego oczy i kontur pyszczka, co oddaje charakter zwierzaka.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

4. TŁO
Tło pozwala nadać chwili szerszy kontekst. Pomyśl o miejscach, które mają szczególne znaczenie dla ciebie i zwierzaka. Może to być ulubiona trasa spaceru czy część ogrodu. Woda także daje wiele możliwości, podobnie jak kolor, ruch czy odbicia. Łatwiej pracuje się w płytkim akwenie, a pies z pewnością będzie szczęśliwy w takim środowisku. Pamiętaj jednak, że nie tylko dokumentujesz chwile, ale także tworzysz wspomnienia.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

5. OSOBOWOŚĆ
Zwierzęta różnią się pod względem wielkości i kształtu – podobnie jest z ich osobowością. Jedną z rzeczy, która daje ci przewagę nad profesjonalnym fotografem zwierząt jest fakt, że wiesz wszystko o swoim pupilu, jego nastrojach i zachowaniu. Mając to na uwadze, staraj się wydobyć ze swojego przyjaciela wszystko co najlepsze, by uzyskać niesamowite ujęcia. Pomyśl o tym, co najbardziej kochasz w swoim zwierzaku; czy jest to złośliwe oblicze czy pierwotny instynkt? Niezależnie od tego jaka jest odpowiedź, fotografia pozwoli to uchwycić i zatrzymać na zawsze.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

6. DZIECI I ZWIERZĘTA
Często mówi się, że dzieci i zwierzęta w jednym pomieszczeniu to nie najlepsze połączenie. Jednak przy odrobinie treningu i cierpliwości można uzyskać naprawdę poruszające ujęcia. Jeśli masz możliwość, fotografuj na zewnątrz – zarówno dzieci, jak i zwierzęta potrzebują przestrzeni do zabawy. Aby utrzymać uwagę bohaterów zdjęć, dopilnuj, by sesja była krótka. Skorzystaj z kości lub ciasteczka, by uszczęśliwić i zmotywować swojego pupila.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

7. KONTRASTY
Tak jak i my, zwierzęta potrzebują odpoczynku. Te ciche, spokojne momenty, kiedy pupil leży wygodnie, także stanowią doskonałą fotograficzną okazję. Próbuj fotografować nie przeszkadzając i najlepiej na tle kontrastującym z kolorem futra – na poniższych zdjęciach przykładowych biały pies doskonale komponuje się na tle ciemnej kanapy. Brązowy zwierzak na tle zbliżonej kolorystycznie sofy nie miałby takiej siły oddziaływania. Równie ważne jest dobre oświetlenie, ale pamiętaj, że gdy zwierzak śpi lepiej jest unikać ostrego światła lampy błyskowej!

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

8. ZABAWA
Najczęściej wprowadzenie pupila w nastrój do zabawy zajmuje trochę czasu. Korzystaj z zabawek i smakołyków, aby dodać element rozrywki do swoich zdjęć. Nie ograniczaj się do akcesoriów dla zwierząt, możesz skorzystać z okularów, kapeluszy, szalików czy muszek – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Jeśli zamierzasz używać rekwizytów, nie wyciągaj ich za wcześnie – zwierzęta łatwo się rozpraszają.

Fotografowanie zwierząt

Fot. Paul Walker

Top
font